Jednym z wydarzeń stanowiących uhonorowanie wieloletniego istnienia SanDisk na rynku, było uderzenie w dzwon otwierający sesję na giełdzie papierów wartościowych NASDAQ w Nowym Jorku pod koniec sierpnia. Rocznica powstania SanDisk została również uczczo-na przez 5000 pracowników firmy, którzy z tej okazji angażowali się przez cały rok w wiele działań charytatywnych realizowanych we wszystkich krajach, w których działa firma.
Od premiery pierwszego na świecie dysku SSD w roku 1991 po wprowadzenie pierwszych w branży technologii pamięci flash MLC z wykorzystaniem dwóch (X2) i trzech (X3) bitów na komórkę — innowacje firmy SanDisk miały bardzo istotny wpływ na przemiany w całej branży elektroniki użytkowej.
Rozwiązania SanDisk w dziedzinie pamięci flash umożliwiły rozwój nowych rynków i urządzeń, od fotografii cyfrowej przez napędy USB po smartfony, tablety i niesamowicie cienkie i lekkie notebooki. Obecnie firma SanDisk wprowadza pamięć flash (również dyski SSD) do segmentu pamięci masowej dla firm, odmieniając oblicze centrów przetwarzania danych.
- Jednym z najnowszych produktów zaprezentowanych na targach IBC w Amsterdamie, są karty pamięci Compact Flash (CF) – SanDisk Extreme Pro o pojemności 256GB oraz Compact Flash SanDisk CFast 2.0 o prędkości 450 Mb/s. Są to obecnie największe oraz najszybsze kary pamięci CF dostępne na rynku.
„Gdy zakładaliśmy SanDisk z Eli i Jackiem w 1988 r. doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że pamięć flash ma ogromny potencjał” — powiedział Sanjay Mehrotra, współłza-łożyciel firmy SanDisk, obecnie jej Prezes i Dyrektor Generalny. „Rozwój naszej firmy i wpływ, jak wywarliśmy na świat, przekroczyły nasze oczekiwania. Podczas gdy my wspominamy nasze osiągnięcia i przełomowe chwile, pracownicy SanDisk opracowują nowe technologie i rozwiązania, które przez następne 25 lat będą wyznaczać nowe trendy na rynku, z korzyścią dla naszych akcjonariuszy. Postanowiliśmy uczcić tę przełomową datę poprzez kontynuowanie naszej wieloletniej tradycji angażowania się w wolontariat. Z dumą mogę poinformować, że 100% naszych pracowników zobowiązało się, że w roku 2013 weźmie udział w programach wolontariatu — i jesteśmy na dobrej drodze, aby ten cel osiągnąć”.
W minionej dekadzie Fundacja SanDisk przekazała ponad 21 milionów dolarów amerykańskich niespełna tysiącowi organizacji charytatywnych z całego świata. Firma została uznana za jedną z 20 najhojniejszych filantropów korporacyjnych w regionie zatoki San Francisco3. Jednym z głównych obszarów zainteresowań Fundacji SanDisk jest edukacja. Realizowany przez nią program Scholars wspiera uczniów i studentów zgłębiających tajniki nauk ścisłych, technicznych, inżynieryjnych i matematycznych (STEM, ang. Science, Technology, Engineering and Math).
autor: Mariola Czapkiewicz