W obecnych czasach zjawisko chmury i cloud computingu stało się niemalże powszechne – dostęp do danych w Internecie, które składowane są na serwerach w bliżej nieokreślonym miejscu pozwolił nie tylko użytkownikom prywatnym, lecz także firmom na łatwy dostęp do własnych plików z dowolnego miejsca na świecie (oczywiście pod warunkiem, że dociera tam Internet). Obok chmur publicznych czyli współdzielonych zasobów na serwerach Microsoftu, Google i innych dostawców istnieją chmury prywatne działające na wydzielonych maszynach fizycznych lub wirtualnych. Udostępnianie chmury stało się w związku z tym dochodowym biznesem – można wynajmować przestrzenie chmurowe płacąc za określony czas i objętość (na przykład 1 TB danych na pół roku). Jednak nie zawsze jest to tanie i bezpieczne, bo nie wiadomo co się może stać w miejscu, gdzie faktycznie znajdują się nasze dane.
Tym samym firma WD wyszła naprzeciw oczekiwaniom użytkowników tworząc model MyCloud EX4 – połączenie serwera plików NAS działającego w ramach sieci lokalnej z możliwością stworzenia prywatnej chmury, dostępnej z dowolnego miejsca na świecie.
Budowa
WD EX4 z wyglądu przypomina nieco inne produkty tego producenta, które służyły jako serwery NAS. Cztery, łatwo dostępne komory na dyski twarde, pasywny system chłodzący wspomagany wiatrakiem, zaś na górze niewielki ekran LCD wyświetlający najprostsze informacje – adres IP, stan systemu, nazwę. Nad każdym z podłączonych dysków świeci się niebieska dioda zawiadamiająca o stanie poszczególnych dysków. Całość wygląda dość prosto – czarne, metalowe pudło w kształcie przypominające sześcian, bez specjalnych udziwnień czy ekstrawagancji.
W tym miejscu należy także podkreślić łatwość z jaką można umieszczać dyski twarde w przygotowanych slotach – wystarczy odblokować i wysunąć. Można tego dokonać nawet w czasie pracy serwera, co przez producenta zostało nazwane jako funkcja hot-swap. Z tyłu obudowy znajdują się dwa wejścia USB 3.0, dwa wejścia Gigabit Ethernet oraz dwa złącza zasilania w celu zwiększenia bezpieczeństwa (choć drugi zasilacz trzeba zamawiać oddzielnie). Zastosowanie dwóch połączeń ethernetowych pozwala zwiększyć wydajność, zaś dodatkowy zasilacz to zabezpieczenie na wypadek awarii.
Wewnątrz można zainstalować do czterech dysków SATA 3,5 cala, od 2 do 4 TB, co daje w sumie od 8 do 16 TB przy wypełnieniu wszystkich slotów. Producent zaleca dyski WD Red przystosowane do pracy w serwerach, choć oczywiście użytkownik może zdecydować się na inne dyski, kupując samo urządzenie. Choć WD My Cloud EX4 jest jednostką przeznaczoną do zadań typowo półprofesjonalnychi dla małych i średnich firm, to producent postarał się także o wsparcie dla iSCSI.
Komponenty wewnętrzne zostały oparte o SoC z jednordzeniowym procesorem Marvell (seria Armada 300) o taktowaniu 2 GHz – jednostkę obliczeniową z tej rodziny stosuje m.in. Synology DS 112+. Jak zapewnia Marvell jest to jednostka stricte przeznaczona do rozwiązań sieciowych (routery czy serwery mediów). W porównaniu z jednodyskowym My Cloud serwer EX4 zyskał dwa razy więcej pamięci RAM – 512 MB (DDR3 1066 MHz).
Instalacja i konfiguracja
Po podłączeniu EX4 do sieci lokalnej kablem Ethernet sposoby wstępnej konfiguracji są dwa – ze strony WD można ściągnąć specjalny program wykrywający EX4 w otoczeniu sieciowym lub po prostu wpisać adres IP serwera w przeglądarce lub wdmycloudex4 albo wdmycloudex4.local. W tym miejscu można także zarejestrować własną chmurę na swój adres e-mail. Warte podkreślenia jest także, że dostęp do panelu konfiguracyjnego w przeglądarce domyślnie jest otwarty dla wszystkich użytkowników sieci lokalnej – oznacza to, że w przypadku firmy warto od razu zdefiniować wszystkich użytkowników i ich zakres dostępności do danych. Ponadto jest to gwarancja, że nikt niepożądany z zewnątrz nie będzie miał dostępu do danych – usługa chmurowa możliwa jest tylko po konfiguracji danego urządzenia wewnątrz sieci lokalnej.
Dostęp do danych na serwerze w ramach chmury można skonfigurować nie tylko na desktopach czy notebookach, lecz także na tabletach i smartfonach. Wystarczy, że dane urządzenie też jest podłączone do sieci lokalnej i ma zainstalowaną aplikację odpowiednio dla komórek WD 2go, a dla tabletów – WD My Cloud. Aplikacje dostępne są dla najbardziej popularnych systemów czyli IOS, Android i Windows Phone. Po uruchomieniu aplikacji dostęp do serwera następuje automatycznie jeśli znajduje się on w otoczeniu sieciowym – po tej błyskawicznej konfiguracji można korzystać z danych serwera w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że mamy połączenie z Internetem.
Konfiguracja w przeglądarce na ekranie startowym pozwala na zorientowanie się w głównych informacjach dotyczących EX4 – dostępnej przestrzeni dyskowej, ilości zarejestrowanych użytkowników, ściągniętych aplikacji czy podłączonych urządzeń chmurowych. Pasek na górze pozwala na bardziej szczegółową konfigurację – znajdują się tu zakładki Użytkownicy, Udziały, Dostęp do chmury, Kopie zapasowe, Pamięć masowa, Ustawienia.
Warto podkreślić, że producent stworzył bardzo czytelny i ergonomiczny interfejs dostępny oczywiście również w języku polskim. W przeciwieństwie do wielu urządzeń NAS bazujących na systemie Linux interfejs jest niezwykle intuicyjny nawet dla początkujących użytkowników i nie wymaga sięgania po instrukcję obsługi.
Elementarz czyli backup
WD EX4 poza wszelkimi nowościami w funkcjach małego serwera sieciowego, oferuje także bardzo sprawny system zarządzania danymi oraz kopiami zapasowymi.
Ze względu na potrzebne bezpieczeństwo i dostępną przestrzeń dyskową można utworzyć dynamicznie tworzoną kopię zapasową typu RAID 0, 1, 5 oraz 10 – wszystko to dostępne jest w zakładce Pamięć Masowa w konfiguracji dostępnej w przeglądarce.
Obok funkcji współdzielenia plików w sieci lokalnej WD EX4 oferuje bardzo sprawny mechanizm tworzenia kopii zapasowych. Dzięki oprogramowaniu WD SmartWare każdy z użytkowników może uruchomić mechanizm tworzenia kopii zapasowych całego dysku, wybranej partycji bądź konkretnych folderów. Backup można uruchomić na dwa sposoby – według kategorii - oprogramowanie automatycznie wyszuka na dysku komputera typowe dokumenty, zdjęcia, filmy, pocztę lub można zdecydować samodzielnie które katalogi mają być archiwizowane. Backup ma charakter przyrostowy, co oznacza że na bieżąco rejestrowane są zmiany. Użytkownik może również wybrać czas (dzień, godzinę) kiedy będzie sporządzana kopia zapasowa.
EX4 jest kompatybilny z wieloma usługami tworzącymi backupy w zewnętrznej chmurze, takimi jak Dropbox, Elephant Drive czy Amazon S3. Dzięki temu kopia zapasowa może być umieszczona również w zewnętrznej chmurze.
Chmura
Większość na temat tej funkcjonalności zostało już powiedziane powyżej – można z niej korzystać z niemalże dowolnego urządzenia (choć w przypadku smartfonów możliwości mogą być ograniczone, bo nie wszystkie rodzaje plików można otworzyć, co wynika z funkcjonalności systemu smartfona) po wcześniejszej konfiguracji w otoczeniu sieciowym gdzie EX4 się znajduje. To bardzo ułatwia pracę mobilną – odtąd dowolny pracownik firmy będzie mógł mieć dostęp do wszystkich plików, jakie się znajdują w firmowej sieci lokalnej – korzystając nie tylko z własnego laptopa, lecz także tabletu czy smartfona. Administrator może określić zakres dostępności dla każdego użytkownika, a także ustalić godziny pracy serwera – na przykład w nocy można zarządzić przerwę w pracy EX4, co oczywiście zmniejsza zużycie energii.
Podsumowanie
WD My Cloud EX4 to relatywnie tani jak na swój segment serwer plików – oferuje komfort pracy, jest prosty w instalacji i obsłudze. Ciche, stabilne działanie to niewątpliwe dodatkowy atut urządzenia.
Maksymalne 16 TB nie wydaje się wystarczającą przestrzenią dyskową dla więcej niż kilku, kilkunastu pracowników – ponadto wspominany już program WD SmartWare Pro umożliwia tworzenie backupu tylko 10 użytkownikom. W związku z tym WD My Cloud EX4 wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla małych firm lub użytku domowego.
Zalety:
- Prosta instalacja i obsługa
- Prosty i czytelny interfejs
- Podwójne zasilanie /połączenie Ethernet
- Funkcja prywatnej chmury
- Atrakcyjna cena
Dziękujemy firmie Action za umożliwienie zakupu testowanego WD MyCloud EX4
Poznaj opinię eksperta Bartosza Waliszewskiego - instalatora systemów NAS
autor: Bartek Kamiński