W czasie sesji generalnej Build 2014 zostały zaprezentowane nowe możliwości dla twórców oprogramowania dla Windows, w tym wspólna platforma dla różnych urządzeń, zintegrowany zbiór narzędzi, wspólna infrastruktura sklepów Windows i Windows Phone oraz silny nacisk na zgodność pomiędzy systemami.
Windows Phone staje się jeszcze bardziej osobisty
Jako pierwszy na konferencji BUILD zaprezentowano system Windows Phone 8.1 oraz Cortanę, pierwszą na świecie osobistą asystentkę cyfrową, zainspirowaną postacią z gry „Halo”. Cortana wykorzystuje technologię Bing jednocześnie „ucząc się” użytkownika. Zadaje pytania oparte na zachowaniu posiadacza telefonu i zasięga jego opinii, zanim założy, że jest czymś zainteresowany. Cortana wykrywa i monitoruje tematy, na których zależy użytkownikowi, dba o niego przez cały dzień i pomaga odfiltrować szum informacyjny.
pulpit Windows 8.1, modern UI
Inne nowe funkcje, które sprawiają, że Windows Phone 8.1 jest jeszcze bardziej osobisty, to Centrum Akcji, które uzupełnia dynamiczne kafelki, pokazując nowe działania i powiadomienia, oraz Czujnik danych i Czujnik pamięci, zbiór funkcji, które upraszczają zarządzanie użyciem danych, pamięcią masową oraz pojemnością baterii. Ponadto Windows Phone 8.1 ułatwia specjalistom IT zarządzanie urządzeniami, a użytkownikom łączenie się z kluczowymi aplikacjami i usługami biznesowymi dzięki takim funkcjom, jak uproszczone rejestrowanie urządzenia, wbudowany klient do zarządzania urządzeniem mobilnym, protokół S/MIME do zaszyfrowanej poczty oraz obsługa VPN.
Windows Phone 8.1 będzie stopniowo udostępniany obecnym użytkownikom Windows Phone 8 w nadchodzących miesiącach. Będzie również preinstalowany w nowych telefonach począwszy od tego miesiąca. Cortana będzie już wkrótce dostępna w Stanach Zjednoczonych w wersji beta. W Wielkiej Brytanii i Chinach pojawi się w drugiej połowie 2014 r., a w innych krajach w 2015 r. Zarejestrowani twórcy oprogramowania będą mogli zaktualizować swoje telefony do wersji Windows Phone 8.1 w ramach programu deweloperskiego jeszcze w tym miesiącu.
Aktualizacja Windows 8.1 Update
Realizując obietnicę udoskonalania systemu poprzez regularne aktualizacje, Microsoft zapowiedział również aktualizację Windows 8.1. Do kluczowych funkcji należą: ulepszenia interfejsu użytkownika dopasowujące go jeszcze bardziej do sterowania w sposób tradycyjny: myszą i klawiaturą. Możliwość dostępu do paska zadań z dowolnego ekranu, przypięcie aplikacji Sklepu Windows do paska zadań obok aplikacji pulpitowych oraz ulubionych witryn internetowych, a także usprawnienia wydajności i kompatybilności w przeglądarce Internet Explorer 11.
Jeśli chodzi o funkcje dla biznesu, aktualizacja Windows 8.1 oferuje w Internet Explorerze 11 ulepszony tryb zgodności z Internet Explorerem 8, rozszerza funkcje zarządzania urządzeniami mobilnymi oraz zapewnia większą przewidywalność wdrożeń nowych systemów operacyjnych i aplikacji biznesowych poprzez wykorzystanie znajomych narzędzi administracyjnych. Obecni użytkownicy Windows 8.1 otrzymają aktualizację bezpłatnie za pośrednictwem usługi Windows Update, a użytkownicy Windows 8 będą mogli pobrać ją bezpłatnie ze Sklepu Windows od 8 kwietnia 2014 r.*
Urządzenia Windows w bardziej przystępnych cenach
Microsoft rozwija biznesowy model Windows, aby umożliwić partnerom oferowanie tańszych urządzeń w bardzo konkurencyjnych kategoriach smartfonów, tabletów i komputerów osobistych. Microsoft oferować będzie partnerom sprzętowym bezpłatny system Windows wraz z usługami, w tym roczną subskrypcją Office 365. Dzięki aktualizacji Windows 8.1 partnerzy sprzętowi będą również mogli łatwiej budować tańsze maszyny — na przykład urządzenia z 1 GB pamięci RAM i dyskiem o pojemności 16 GB — bez rezygnowania z wydajności, do której przyzwyczaili się klienci. Połączenie ulepszonego systemu z innowacjami partnerów sprzętowych sprawi, że klienci będą mogli wybierać spośród szerszej gamy urządzeń Windows, zwłaszcza budżetowych notebooków i tabletów.
Deweloperska platforma Windows: łatwe budowanie innowacyjnych aplikacji, szerszy zasięg
Microsoft zapowiedział również lepszy sposób budowania aplikacji do wszystkich typów urządzeń Windows za pomocą oprogramowania Visual Studio 2013 Update 2 Release Candidate. Oferuje ono między innymi projekty uniwersalne, które umożliwiają łatwe optymalizowanie aplikacji w taki sposób, aby wykorzystywały pełen potencjał urządzeń Windows. Deweloperzy mogą wykorzystać istniejące umiejętności, aby tworzyć aplikacje działające zarówno w Windows Phone 8.1, jak i zaktualizowanym systemie Windows 8.1. Projekty uniwersalne pozwalają wykorzystać około 90 proc. identycznego kodu, pojedynczy system pakowania oraz wspólny interfejs użytkownika w aplikacjach przeznaczonych do telefonów, tabletów i komputerów osobistych.
Aby wesprzeć deweloperów Windows, Microsoft zapowiedział aktualizacje Sklepu Windows, które ułatwiają odkrywanie i sprzedaż aplikacji, a jednocześnie pomagają użytkownikom w robieniu zakupów poprzez ulepszone wyszukiwanie, więcej osobistych rekomendacji i skuteczniejszą ekspozycję produktów. Ponadto jeszcze w tym tygodniu Microsoft wyda nową wersję Windows App Studio, przeglądarkowego narzędzia, które jest przeznaczone dla osób nie zajmujących się zawodowo programowaniem i umożliwia tworzenie uniwersalnych aplikacji Windows w ramach jednego projektu.
Aby pomóc deweloperom w budowaniu innowacyjnych aplikacji Windows z naturalnym interfejsem użytkownika, Microsoft przedstawił plany dotyczące urządzenia Kinect for Windows v2, które będzie dostępne latem. Zaoferuje ono nowy czujnik i pakiet SDK, który po raz pierwszy umożliwi tworzenie aplikacji Sklepu Windows z obsługą Kinecta. Czujnik Kinect for Windows v2 zapewnia większą precyzję, krótki czas reakcji i intuicyjne sterowanie. Twórcy oprogramowania i firmy partnerskie, takie jak Reflexion Health i Freak’n Genius, już teraz osiągają znakomite rezultaty w ramach próbnego programu deweloperskiego Kinect for Windows v2.
autor: Informacja prasowa/Microsoft