Nowe Technologie

Aktywa w polskich markach

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 08:00
Polscy przedsiębiorcy zarządzają ogromnymi zasobami - 500 najbogatszych z nich posiada aktywa o wartości ponad 147 mld zł. Prognozy wzrostu ich biznesu są optymistyczne. Według ostatniego sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS ponad 36 proc. przedstawicieli firm w ciągu najbliższych 6 miesięcy spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w kraju.

To o jedną trzecią więcej niż w poprzednim kwartale. Pozytywne nastroje stanowią impuls do inwestowania. Według analiz przeprowadzonych przez Franklin Templeton 62 proc. ankietowanych spodziewa się dodatnich wyników na polskim rynku akcji, a co czwarty inwestor rozważa zwiększenie zaangażowania w polskie akcje. Rodzimi przedsiębiorcy najchętniej inwestują w nieruchomości (35 proc.) lub kamienie szlachetne (29 proc.). Niezależnie od tego, jaki zysk wygenerują właściwe decyzje inwestycyjne, majątek powinno się odpowiednio zabezpieczyć.

Wirtualne bezpieczeństwo

Przedsiębiorstwa w coraz większej mierze działają w przestrzeni wirtualnej, gdzie lokują swoje bazy danych, plany strategiczne czy archiwa. Cyfryzacja ułatwia wykonywanie wielu operacji, ale niesie także zagrożenie ze strony hakerów. Dane PwC pokazują, że w bieżącym roku 35 proc. prezesów firm obawia się cyberzagrożeń. Z kolei prognozy Cisco dotyczące globalnego rynku sygnalizują niedobór specjalistów do spraw bezpieczeństwa IT w wysokości 1 mln. Skutkiem ataków hakerów może być utrata ważnych dla firmy danych. Z tego względu firmy w swojej strategii biznesowej powinny uwzględnić taki scenariusz i być odpowiednio przygotowanymi.

O tym, jak kwestia bezpieczeństwa wrażliwych danych jest istotna świadczy fakt, że np. Wielka Brytania przeznaczyła 860 mln funtów na cele związane z obroną przeciw cyber-włamaniom, które realizuje CERT – Computer Emergency Response Team, czyli specjalna Jednostka Szybkiego Reagowania podczas Wypadków Komputerowych.

Mobilna giełda pod ochroną

Przedsiębiorcy często pomnażają swój majątek zarządzając funduszami lub akcjami na giełdzie. Wykorzystują nowe technologie, m.in. aplikacje umożliwiające np. przeglądanie w czasie rzeczywistym danych o spółkach, obserwację zmian zachodzących na światowych parkietach czy śledzenie depesz agencji informacyjnych. Wszystkie te operacje muszą być przeprowadzane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Instytucje finansowe wprowadzają procedury, tj. maskowanie hasła, szyfrowanie połączenia z serwerem czy obrazki bezpieczeństwa, pozwalające identyfikować fałszywe witryny tworzone przez oszustów, które zwiększają poziom ochrony przetwarzanych informacji.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zarządzanie swoimi aktywami za pomocą aplikacji lub wybierający bankowość internetową powinni także sami zatroszczyć się o bezpieczeństwo dostępu do swoich kont. Zdarzają się przypadki wykorzystania luk w systemach online, które pozwalają hakerom wykradać hasła oraz numery rachunków. Najprostszym działaniem zmierzającym do wyeliminowania tego typu zagrożeń jest niezapisywanie wrażliwych danych w smartfonach czy telefonach.

Służbowe auto pod ochroną

Jednym z ważniejszych priorytetów współczesnych firm jest mobilność. Z tego względu przedsiębiorcy udostępniają swoim pracownikom służbowe pojazdy. Samochód stanowi o prestiżu i jest wizytówką firmy. Wartość auta firmowego jest tym większa, im wyższe stanowisko zajmuje jego kierowca (badanie 2013 Global Car Policies). W Europie menadżerowie najwyższego szczebla poruszają się pojazdami wartymi średnio ponad 58 tys. USD. W Polsce najczęściej wybieranym przez dyrektorów i menadżerów wyższego szczebla modelem samochodu służbowego jest Skoda Octavia i Ford Mondeo. Coraz większą popularność w naszym kraju zyskuje outsourcing samochodów służbowych.

  • Niestety auta stanowią atrakcyjny cel dla złodziei, co potwierdzają badania KGP - w ubiegłym roku skradziono 15593 pojazdy. Można zapobiec takim zdarzeniom, instalując najnowsze rozwiązania w zakresie ochrony pojazdów. Na rynku zaczynają być dostępne np. inteligentne alarmy, składające się z czujników umieszczonych w niewidocznych miejscach w pojazdach firmowych znajdujących się na parkingu flotowym. W ten sposób auta „pilnują” się nawzajem. Samochód kierowany przez właściciela, opuszczając parking wysyła sygnał „pożegnalny”. W sytuacji, gdy pojazd zostaje uprowadzony i nie wyśle takiej informacji, to w pozostałych autach włącza sią alarm.

Kolejną skuteczną metodą ochrony pojazdu jest monitoring GPS, który stanowi efektywne narzędzie optymalizujące zarządzanie flotą. Przy użyciu technologii GPS można chronić nie tylko samochody, ale również przyczepy, motory lub motorówki. Ponadto, właściciele flot mają pod kontrolą także sposób użytkowania i eksploatacji pojazdów.

Biuro samo się przypilnuje

Efektywne pod względem bezpieczeństwa są tzw. inteligentne budynki, które do niedawna były futurystyczną wizją, a obecnie zaczynają stanowić standard nowoczesnego budownictwa. Systemy BAS/BMS (ang. Building Automation Systems, Building Management Systems) pozwalają na archiwizację i automatyczne kontrolowanie wnętrz biurowca oraz terenów wokół niego. Dzięki kamerom, biurowiec „obserwuje” swoje wnętrze oraz otoczenie. W ten sposób może szybko reagować na zaistniałe sytuacje i podejmować odpowiednie działania. Technologia pozwala nie tylko chronić siedzibę firmy przed niepożądanymi zdarzeniami, ale także obniża koszty obsługi budynków, nawet o 60 proc.

Przedsiębiorca zarządzający rentowną firmą chce nie tylko w dalszym ciągu pomnażać swój majątek, ale także odpowiednio go chronić. Duże zyski oznaczają więcej obowiązków i potrzebę kontroli nad zgromadzonymi zasobami. Postępujący rozwój nowych technologii przynosi jednak rozwiązania, które ułatwiają osiągnięcie tego celu.

 



autor: Hans-Christian Johansson

Zobacz więcej na temat: badanie firma raport