Włosi nie dali rady Chorwatom

Piotr Grabka 14.06.2012
Mecz Włochy - Chorwacja
Mecz Włochy - Chorwacja, foto: PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Po wyrównanej walce Włochy zremisowały z Chorwacją 1:1 w meczu 2. kolejki grupy C Euro 2012. Gole zdobyli Andrea Pirlo i Mario Mandzukić.

Połowa ze wskazaniem na Włochów

Pierwszą groźną sytuację w meczu stworzyli piłkarze Italii. Mario Balotelli ładnie odwrócił się z piłką w polu karnym Chorwatów, strzelił mocno, ale obok słupka. Napastnik Manchesteru City, podobnie jak w meczu z Hiszpanią, raził nieskutecznością. Po kilku kolejnych niewykorzystanych sytuacjach (m.in. strzał wprost w ręce Stipe Pletikosy) trener Cesare Prandeli nie wytrzymał i w drugiej połowie postawił na Antonio Di Natale.

Tym razem to jednak nie napastnik Udinese został bohaterem Włochów. Na listę strzelców wpisał się inny weteran "Squadra Azzurra" - Andrea Pirlo. W 39. minucie został pierwszym na Euro 2012 strzelcem gola z rzutu wolnego! Uderzenie 33-letniego pomocnika z ok. 20 metrów było rzadkiej urody.

Kilkadziesiąt sekund wcześniej dwa razy na bramkę Chorwatów bardzo groźnie strzelał Claudio Marchisio, ale fantastycznie interweniował Stipe Pletikosa.

Fani
Fani Włoch na meczu z Chorwacją/fot. PAP/EPA/BRIAN STEWART

Połowa ze wskazaniem na Chorwatów

Stracona bramka nie załamała piłkarzy Slavena Bilicia. Po przerwie raz po raz dochodzili w okolice pola karnego Italii, ale albo brakowało precyzji (strzały Luki Modricia) albo na posterunku był Gianluigi Buffon.

Starania Chorwatów w końcu przyniosły jednak efekt. W 72. minucie piłkę z lewej strony mocno dogrywał Ivan Strinić, a brak odpowiedniego krycia wykorzystał Mario Mandzukić. Zanim piłka wpadła do siatki, odbiła się jeszcze od prawego słupka. To już trzeci gol napastnika Wolfsburga w turnieju.

Chwilę potem nad boiskiem pojawił się gęsty dym spowodowany odpaleniem rac i sędzia Howard Webb musiał na kilkadziesiąt sekund przerwać mecz. Mimo aż pięciu doliczonych minut gry wynik nie uległ już zmianie.

Po dwóch meczach Włochy mają na koncie dwa punkty (wcześniej remis 1:1 z Hiszpanią), a Chorwacja cztery (zwycięstwo 3:1 z Irlandią).

Włochy - Chorwacja 1:1 (1:0)

Bramki: Pirlo (39), Mandzukic (72)

Żółta kartka - Włochy: Thiago Motta, Riccardo Montolivo. Chorwacja: Gordon Schildenfeld.
Sędzia: Howard Webb (Anglia). Widzów 37 096.
Włochy: Gianluigi Buffon - Leonardo Bonucci, Daniele De Rossi, Giorgio Chiellini, Emanuele Giaccherini - Claudio Marchisio, Andrea Pirlo, Thiago Motta (63. Riccardo Montolivo), Christian Maggio - Antonio Cassano (83. Sebastian Giovinco), Mario Balotelli (70. Antonio Di Natale).
Chorwacja: Stipe Pletikosa - Darijo Srna, Vedran Corluka, Gordon Schildenfeld, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Ognjen Vukojevic, Luka Modric, Ivan Perisic (68. Danijel Pranjic) - Mario Mandzukic (90+4. Niko Kranjcar), Nikica Jelavic (83. Eduardo).