Z Rosjanami zawsze walczyliśmy na śmierć i życie

polskieradio.pl
Aneta Hołówek 12.06.2012

Mecz Polska - ZSRR na Mundialu w 1982 w Hiszpanii wzbudzał takie same emocje wśród piłkarskich kibiców jak pojedynek Polska - Rosja na Stadionie Narodowym podczas Euro 2012.

>>> Zobacz serwis Polskiego Radia na Euro 2012

Sportowa rywalizacja pomiędzy Polakami i Rosjanami zawsze gwarantuje emocje na najwyższym poziomie. Tak jest podczas meczów na siatkarskim parkiecie. Nie inaczej wygląda to na murawie piłkarskiego boiska.

Podczas Mundialu w Hiszpanii polscy kibice fetowali remis w meczu z ZSRR. Dzisiaj czekają nas kolejne emocje, bo na murawę Stadionu Narodowego znów wybiegną "Biało-czerwoni", by zmierzyć się ze "Sborną”.

Przeżyjmy to jeszcze raz

W drugiej rundzie turnieju w Hiszpanii Polska znalazła się w grupie A razem z ZSRR i Belgią. Po zwycięstwie z Peru (5:1), Polska drużyna nabrała wiatru w żagle. W kolejnym meczu z Belgią dobrze zagrał Zbigniew Boniek, który zdobył 3 bramki zapewniając "Biało-czerwonym" zwycięstwo (3:0). Drużyna ZSRR również pokonała Belgię, ale zaledwie 1:0.

>>> Euro 2012: dziś mecz z Rosją - relacja na żywo

4 lipca 1982 roku, na stadion Camp Nou w Barcelonie pomiędzy ZSRR, a Polską gra toczyła się o wejście do półfinału hiszpańskiego mundialu. Polakom wystarczał remis z Rosjanami.

Mecz z drużyną ZSRR miał duży podtekst polityczny. W Polsce trwał stan wojenny, a na barcelońskim stadionie kibice dumnie rozwiesili transparent z napisem "Solidarność”. Widzowie śledzący mecz przed telewizorami w Polsce nie widzieli jednak tej manifestacji, bo obrazki z meczu docierały do nich ocenzurowane.

Mecz
Mecz Polska - ZSRR. Na zdjęciu polscy kibice na stadionie Camp Nou

Bohaterem spotkania na Camp Nou został Włodzimierz Smolarek, który w końcowych minutach przetrzymywał piłkę w narożniku boiska, zyskując w ten sposób cenne sekundy. Ostatecznie Polacy utrzymali do ostatniego gwizdka rezultat 0:0 i awansowali do półfinału mistrzostw.

Nz.
Na zdjęciu Sergei Borovsky /ZSRR/ przelatuje nad Zbigniewem Bońkiem

Podopieczni Antoniego Piechniczka wywalczyli w Hiszpanii brązowe medale. W meczu o trzecie miejsce Polska wygrała z Francją 3:2 po golach Andrzeja Szarmacha, Stefana Majewskiego oraz Janusza Kupcewicza.

W radiowym studiu mistrzostw, prowadzonym przez Andrzeja Ostrowskiego mecz komentowali Tadeusz Foryś - były trener piłkarskiej reprezentacji Polski, Grzegorz Aleksandrowicz - były sędzia piłkarski, dziennikarz Zdzisław Romanowski - moskiewski korespondent Polskiego Radia oraz Bogdan Maciejewski - dziennikarz "Sztandaru Młodych".

Każdy z uczestników audycji podkreślał swoją radość z rezultatu w meczu z ZSRR, ale wyraźnie słychać, że nikt się nie odważył pokazać swoich prawdziwych emocji.

(ah)

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!