Londyn 2012 - serwis specjalny >>>
Na dorobek składają się 64 złote, 82 srebrne i 125 brązowych. Nad Tamizą biało-czerwoni dwukrotnie stanęli na najwyższym stopniu podium, dwukrotnie kończyli rywalizację na drugich miejscach oraz zdobyli sześć brązowych medali.
Najwięcej w historii - 54, w tym 23 złote - wywalczyli polscy lekkoatleci, a o 43 dorobek powiększyli bokserzy. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajmują ciężarowcy - 32 miejsca na podium.
Po raz pierwszy reprezentanci Polski startowali w igrzyskach w Paryżu w 1924 roku, przywożąc znad Sekwany dwa medale - srebrny oraz brązowy. Jako pierwsi stanęli na olimpijskim podium kolarze torowi Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz oraz Franciszek Szymczyk, którzy zajęli drugie miejsce w wyścigu na dochodzenie. Medal brązowy w indywidualnym jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody tego samego dnia, 27 lipca, zdobył Adam Królikiewicz.
W następnych igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie pierwszy złoty medal dla Polski zdobyła Halina Konopacka, triumfując w rzucie dyskiem.
Tylko trzy razy Polacy wracali bez złotego medalu z igrzysk: z Paryża (1924), Berlina (1936) i Londynu (1948). Czterokrotnie reprezentanci Polski zdobyli siedem złotych medali: w Tokio (1964), Monachium (1972), Montrealu (1976) i Atlancie (1996).
Polscy medaliści Igrzysk XXX Olimpiady Londyn 2012:
ZŁOTE
Tomasz Majewski - lekkoatletyka, pchnięcie kulą
Adrian Zieliński - podnoszenie ciężarów, kat. 85 kg
SREBRNE
Sylwia Bogacka - strzelectwo, karabin pneumatyczny 10 m
Anita Włodarczyk - lekkoatletyka, rzut młotem
BRĄZOWE
Julia Michalska, Magdalena Fularczyk - wioślarstwo, dwójka podwójna
Damian Janikowski - zapasy, styl klasyczny (kat. 84 kg)
Bartłomiej Bonk - podnoszenie ciężarów (kat. 105 kg)
Przemysław Miarczyński - żeglarstwo, klasa RS:X
Zofia Noceti-Klepacka - żeglarstwo, klasa RS:X
Beata Mikołajczyk, Karolina Naja - kajakarstwo, K2 500 m
PAP, mr