Urodzony w Gdańsku 33-letni Miarczyński, medalista mistrzostw świata i Europy, po raz czwarty wystartował w igrzyskach - poprzednio w Sydney 2000, Atenach 2004 i Pekinie 2008. Medal zapewnił sobie w ostatnim wyścigu, przed którym zajmował czwarte miejsce.
- Medal jest dla mnie dowodem, że marzenia czasem się spełniają. Wiara czyni cuda. Przede wszystkim dedykuję go rodzinie. Praktycznie całe życie mojej żony i dwójki dzieci jest podporządkowane mojej pasji. Często mnie nie ma w domu, a to oni na mojej nieobecności cierpią najbardziej - przyznał.
Kilkadziesiąt minut później w rywalizacji kobiet w tej samej klasie z brązu cieszyła się Noceti-Klepacka. Polka w finałowym wyścigu popisała się świetnym finiszem, dzięki czemu awansowała z piątego na trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej.
- Miałam w łzy w oczach i byłam bardzo głodna - przyznała.
Piotr Małachowski/fot. PAP/Adam Ciereszko
Nieudany dzień na Stadionie Olimpijskim
Nie powiodło się we wtorek lekkoatletom. Wicemistrz olimpijski z Pekinu Piotr Małachowski w konkursie rzutu dyskiem uplasował się na piątej pozycji. To i tak bardzo dobry rezultat, biorąc pod uwagę jego problemy zdrowotne.
- Zaczęło się od palca prawej dłoni, potem było lewe kolano, przepuklina i ostatnio prawy biceps - wymieniał jeszcze przed wylotem do Londynu zawodnik WKS Śląsk Wrocław.
Do medalu zabrakło prawie metra. Polak rzucił 67,19, a trzeci Gerd Kanter miał 68,03.
Marcin Lewandowski/fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL
W finale 800 m zabraknie natomiast mistrza Europy z Barcelony (2010) Marcina Lewandowskiego i brązowego medalisty tych zawodów Adama Kszczota. Lepszy rezultat w swoim półfinale uzyskał Lewandowski - 1.45,08. Drugi z nich miał 1.45,34. Nie wystarczyło to, by znaleźć się w czołowej ósemce. By w niej być trzeba było pobiec 1.44,93.
W sesji porannej Artur Noga z powodu urazu nie dotarł do mety eliminacyjnego biegu na 110 m przez płotki. Polak złapał się za mięsień dwugłowy zaraz po starcie i nie dotarł nawet do pierwszego płotka. W tej samej serii uczestniczył mistrz olimpijski z Aten i były rekordzista świata Xiang Liu. Chińczyk przewrócił się na pierwszej przeszkodzie i opuścił bieżnię utykając. Biegu nie ukończyło także dwóch innych lekkoatletów.
Artur Noga (L)/fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
Kamil Kryński awansował do środowego półfinału biegu na 200 metrów. W piątej serii eliminacyjnej z czasem 20,66 zajął trzecie miejsce. Triumfował Jamajczyk Warren Weir (20,29). Swoje biegi eliminacyjne bez problemów wygrali Jamajczycy - słynny Usain Bolt i Yohan Blake oraz Francuz Christophe Lemaitre.
Kajakarze w kratkę
Polskie kajakarki Karolina Naja i Beata Mikołajczyk awansowały do finału rywalizacji K2 na 500 m. Choć w pierwszej rundzie uzyskały najgorszy czas, awansowały do półfinału, w którym zajęły trzecie miejsce.
Gorzej poszło Marcinowi Grzybowskiemu i Tomaszowi Kaczorowi, którzy nie awansowali do finału A rywalizacji C2 na 1000 metrów. Polacy zajęli czwarte miejsce w pierwszym półfinale i wystąpią w czwartkowym finale B, który zdecyduje o klasyfikacji końcowej na pozycjach 9-12. Także Anecie Koniecznej nie powiodło się w półfinałach wyścigu K1 na 500 metrów. Polka była czwarta i również popłynie tylko w finale B (miejsca 9-16).
Małgorzata Wojtyra/fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE KARABA
Ostatnie występy kolarzy torowych
Do końca zadowolona ze swojego występu nie była Małgorzata Wojtyra. - Gdybym mogła cofnąć czas, jeszcze raz chciałabym pojechać wyścig eliminacyjny, pewnie poprawiłabym się też w scratchu - komentowała zawodniczka Bo Go Szczecin, która zajęła 11. miejsce w omnium w kolarstwie torowym.
Kamil Kuczyński odpadł z rywalizacji w keirinie w kolarstwie torowym. Polak zajął czwarte miejsce w swoim wyścigu w pierwszej rundzie i na tej samej pozycji zakończył repasaże, z których do półfinału zakwalifikowała się tylko najlepsza trójka z każdej serii.
We wtorek startował jeszcze Marek Jaskółka, który z czasem 1:52.38 zajął 47. miejsce w triathlone. Zwyciężył Brytyjczyk Alistair Brownlee (1:46.25).
Do tej pory w londyńskich igrzyskach Polacy zdobyli osiem medali - dwa złote, srebrny i pięć brązowych.
pg