Polskie Radio

"Letnia promenada" i "Po kolei". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 20:50
Finał akcji "Moje archiwum" i poszukiwanie śladów Paskudy nad Zalewem Zegrzyńskim w Nieporęcie. Opowiemy, kim były "wilcze dzieci", czy jest możliwe być niewidocznym w sieci i czy umiemy ze sobą rozmawiać. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Zapp2Photo
logo


09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Daniel Wydrych 

Reporter Maciej Walecki nad Zalewem Zegrzyńskim w Nieporęcie będzie szukać śladów Paskudy.
Pierwszy raz Polska usłyszała o niej w latach 80. - jak zwykle, dzięki "Latu z Radiem". Dziennikarze docierali do świadków, powstawały podobizny - wyobrażenia. W pewnym momencie panika sprawiła, że matki zabierały dzieci z obozów nad Zalewem Zegrzyńskim... wszystko przez... PASKUDĘ!
Mityczny stwór, który miał odżywiać się ściekami z brudnej wówczas wody zalewu Zegrzyńskiego doczekał się piosenek, a nawet pomnika! Od wielu lat, przestały docierać informacje na jej temat. Czy Paskuda jeszcze żyje? Czy w ogóle istniała? To sprawdzimy wysyłając nad Zegrze naszego reportera. Trochę jako łowcę, trochę żywą przynętę.
Maciek będzie szukał Paskudy ze strażakami i nurkami z ratownictwa wodnego Państwowej Straży Pożarnej, z odsieczą przyjdzie też Państwowa Straż Rybacka - oczywiście szukanie paskudy to pretekst do rozmowy o ich pracy.

Poza tym nasze codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", Turystyczna Listę Przebojów.PL oraz kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch."

Finał akcji "Moje archiwum":

- rozmowa ze zwycięzcą Łukaszem Małeckim

- podsumowanie akcji - rozmowa z prezesem Polskiej Fundacji Narodowej Michałem Górasem.

LATO Z RADIEM 2021 >>

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w wykonaniu Mieczysława Czechowicza (Radiobook)

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara. 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki będziemy gościć Małgorzatę Walewską. Okazją do rozmowy ze znakomitą mezzosopranistką jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. To właśnie w Nowym Sączu na konkursowej scenie swoje kariery zaczynali tacy artyści jak m.in.: Piotr Beczała, Andrzej Dobber, Milijana Nikolić, Anna Simińska, Anna Lubańska czy Arnold Rutkowski. W tym roku Nowy Sącz odwiedzi 66 młodych śpiewaków z 16 krajów. A na rozmowę z Dyrektor Artystyczną Festiwalu i Konkursu - Małgorzatą Walewską zapraszamy na godz. 9.30.

W audycji spotkamy się również z Marcinem  Zawadą - dyrektorem Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Festiwal jest - ogólnie określając - dialogiem różnorodnych odmian współczesnego teatru i dramaturgii krajów europejskich. Ponadto w audycji opowiemy o wystawie "Dulska na scenie", poświęconej scenicznym realizacjom "Moralności pani Dulskiej". Udamy się też na poszukiwania zaginionej 60 lat temu kamery, przy użyciu której powstawały zdjęcia do filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie".

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - Irlandia - Dublin

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven Koncert potrójny C-dur, op. 56, wyk. Sol Gabetta, Giuliano Carmignola, Dejan Lazic, Kammerorchester Basel & Giovanni Antonini 

12.10-12.15 - Narodowe Czytanie - Gabriela Zapolska "Moralność Pani Dulskiej", fragmenty

12.15-12.45 - Płyta na lato: Emanuel Cencic - Hasse "Siroe"

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności - Jacek Bocheński

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Himmlische Langen - Koncert kameralny z Festiwalu Menuhina w Gstaad (05.08.2021, Gstaad)

Feliks Mendelssohn Trio fortepianowe d-moll nr 1 op. 49; Franciszek Schubert Trio fortepianowe nr 2 Es-dur D.929
Wyk. Isabelle Faust - skrzypce, Sol Gabetta - wiolonczela, Bertrand Chamayou - fortepian

14.00-15.00 - Transmisja z londyńskiej Cadogan Hall

Festiwal BBC Proms: French Fancies
Camille Saint-Saens  Sonata D-dur na obój op. 166; Ruth Gipps  Sea-shore suite; Henri Duttilleux Sonata na obój ; Francis Poulenc Sonata na obój i fortepiano; Eugene Bozza  Fantaisie pastorale
Wyk. Francois Leleux - obój, Eric el Sage - fortepiano

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Tuż po wojnie, w sowieckich już Prusach Wschodnich ukrywały się w lasach tysiące niemieckich sierot. Później nazwano je "wilczymi dziećmi". W poszukiwaniu chleba, ryzykując, że zostaną zastrzelone przez sowieckich żołnierzy, przekradały się na Litwę, by szukać pracy u tamtejszych chłopów. Bohaterką książki Wioletty Sawickiej jest właśnie takie dziecko, Anna, która sama próbuje dotrzeć do Wilna, żeby odnaleźć kogoś ze swojej rodziny. O książce, będącej w zamyśle autorki częścią sagi rodzinnej porozmawiamy w audycji o godzinie 16.30. Ponadto porozmawiamy z Chloe Jiyeong Mun występującą na festiwalu Chopin i jego Europa, przedstawimy wspomnienia ocalałych z Getta w Łodzi, którzy wzięli udział w uroczystościach związanych z 77. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Ghetto i omówimy wystawę Sztuka XX- lecia międzywojennego Art Deco w Płocku.

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prow. Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś, w studiu Joanna Grotkowska

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" - transmisja recitalu Chloe Jiyeong Mun

Sala Kameralna Filharmonii Narodowej (początek godz. 20.00)
Fryderyk Chopin  Mazurek H-dur op. 56 nr 1, Mazurek C-dur op. 56 nr 2, Mazurek c-moll op. 56 nr 3, 24 Preludia op. 28; Claude Debussy Images I, Images II; Aleksander Skriabin  IV Sonata fortepianowa fis-moll op. 30

Przerwa 20’: Rozmowa z Chloe Jiyeong Mun. Autor: Magdalena Łoś

19.30-20.00 - "Rozmowy po zmroku" / Sierpień ’80 - aut. Wacław Holewiński 

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Ewa Pobłocka "forte-piano", czyta Marzena Trybała.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00 - 01.00 Nocny przegląd myśli – Michał Kirmuć

01.00 - 03.00 Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski

03.00 - 04.00 Strefa rokendrola wolna od angola – Michał Owczarek

04.00 - 06.00 Trójka budzi: Klub Folkowy - Wojciech Ossowski

06.00 - 08.45 Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański

Wyższe wykształcenie ma coraz mniejszy wpływ na wysokość zarobków. Zamiast dyplomu liczą się umiejętności a także zjawiska robotyzacji i automatyzacji w przemyśle oraz wykorzystywaniu sztucznej inteligencji. Z badań naukowych wynika, że w najbliższej dekadzie, prawie połowa miejsc pracy na świcie zostanie częściowo zautomatyzowana a całkowicie, co trzecie.

Rodzice swoich rodziców. Kiedy dziecko staje się odpowiedzialne za swojego rodzica? Kto i w jakim wieku podlega parentyfikacji? Czym charakteryzuje się to zjawisko? Co twierdzą o nim psychoterapeuci i eksperci od rozwoju dzieci?

08.45 - 09.00 Salon Polityczny Trójki – Beata Michniewicz

Gość: Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej

09.00 - 11.00 Trójka przed południem – Marta Piasecka

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów już po raz 5. Zaprasza do Domu Jana Matejki – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, na unikatową serię koncertową w ramach Krakowskiego Salonu Muzycznego. W ramach serii "Premiery na salonach" odbędzie się prawykonanie kompozycji R. Janiaka nawiązujące do 100 rocznicy urodzin S. Lema. Gość: Grzegorz Mania, prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów, pianista.

11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Piotr Łodej

Od parowozu do lokomotywy. Jak kolej odmieniła podróżowanie? Na nyskim dworcu odbyła się parada lokomotyw. Pokazano m.in. lokomotywy manewrowe oraz wnętrza wagonów z okresu II wojny światowej. 

11.45 – Mieszkaniec Wybrzeża Kości Słoniowej to Iworyjczyk, Wysp Owczych – Ferer, a Wysp Świętego Tomasza i Książęcych? Albo Wysp Zielonego Przylądka? Nazwy mieszkańców świata w języku polskim przysparzają wielu trudności. O najbardziej egzotycznych zakątkach opowie Wojciech Klich .

W Tanzanii przeżyła chwile grozy, Islandia stała się jej wymarzonym krajem do życia, w Kambodży uchwyciła w kadrze najpiękniejszy zachód słońca, a dziś marzy by wyjechać na indonezyjską wyspę Sulawesi.  Zielonogórzanka Anna Buzek z zamiłowania jest fotografem. Do tej pory odwiedziła ponad 60 krajów i wykonała kilkaset tysięcy zdjęć. Każda z jej podróży to wyprawa za "jeden uśmiech". 

15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki  - Witold Lazar

Nowy rozkład PKP i nowe połączenia na kolei. Od września dojazd do szkół mają ułatwić nowe przystanki i zmodernizowane stacje.

Jakie niespodzianki w pogodzie przyniesie nam wrzesień. Możemy liczyć na babie lato? I złotą polską jesień? Rozmowa z synoptykiem IMGW.

18.45- Reportaż "27 lat" - Antoni Rokicki

25.08.1991 Roku Republika Białorusi odzyskała niepodległość. Dziś - w 30. Rocznicę tego wydarzenia Białorusini protestują przeciwko rządom Aleksandra Łukaszenki, który piastuje najważniejsze stanowisko w państwie już od 27 lat. Przed Konsulatem Białorusi w Białymstoku odbył się kolejny protest, w którym wzięli udział zarówno Białorusini jak i Polacy. Co o demonstracjach na Białorusi mówią ci, którzy wyjechali ze swojego kraju i zamieszkali w naszym kraju? Z jakimi problemami mierzą się każdego dnia?

19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki – Marek Wiernik

20.00 - 21.00 Trzy wymiary gitary – Michał Kirmuć

21.00 - 22.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn-Wróblewski 

22.00 - 23.00 Klub Trójki –Monika Małkowska

FESTIWAL NA TACY

Trzynastka nie musi być pechowa – choć w tym roku pandemiczne okoliczności nie najbardziej sprzyjają  festiwalowi Smaku w Lublinie. To multimedialne i multikulturowe wydarzenie.

Miejscem zdarzeń – cały Lublin. Miasto, gdzie spotykają się różne tradycje – Wschód i Zachód, wartości katolickie, prawosławne, judaistyczne, tatarskie, greckie i ormiańskie. Tym razem motywem  przewodnim będzie polska kuchnia romantyczna… Choć tytuł jednej z publikacji wyd. Czarne – „O Kapłonach i szczeżujach” nie wydaje się szczególnie romantyczny, to zapoznanie się z tą pozycją pozwala dowiedzieć się, czym dla naszych przodków było jedzenie – spotkania przy stole, ich oprawa charakter posiłków. 

W tegorocznym programie rozmaitym aspektom historycznej kuchni towarzyszą wystawy i występy artystów sceny i estrady. M.in. pierwszy raz po długiej przerwie wystąpi Stan Borys, który będzie recytował Norwida. W finałowym koncercie wystąpi Luigi Pagano i Dominika Zamara. 

Gość: Waldemar Sulisz, historyk teatru, krytyk kulinarny, reporter i dziennikarz, autor kilku albumów, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku

23.00 - 00.00 Serdeczne dźwięki - Mateusz Krautwurst

 

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​ 

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.

23.35 - Rozpruwacz kulturalny - zaprasza Jakub Moroz

O ideach politycznych Solidarności. We wtorek 31 sierpnia będziemy świętować 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, które przyczyniły się do upadku komunizmu i zakończenia zimnowojennego podziału świata. Gościem Polskiego Radia 24 będzie dr Elżbieta Ciżewska, socjolog i historyk idei, autorkę książki "Filozofia publiczna Solidarności".​


logo


Płyta Tygodnia - "Perypetie" CatchUp.

"Perypetie" to debiutancki album artysty, który ukrywa się pod pseudonimem CatchUp. Wyróżnia go duży wokalny potencjał oraz oryginalny styl rapowania. Na płycie pojawią się goście m.in. Kaza Bałagane, Young Igi, Gedz oraz schafter. Album do wygrania w konkursie codziennie po godz. 13.00 w audycji "Muzyczny Lunch".

14.00-15.00 - "Po kolei" - Oliwia Krettek

Przyjrzymy się grupie pasjonatów kolei, która ma już prawie 35 tysięcy członków! "Jak będzie w przedziale?" - to grupa miłośników pociągów i innych środków transportu zbiorowego, chociaż kolej to główny temat poruszany przez członków tzw. Przedziaławki. Skąd się wzięła ta grupa? Jakie treści możemy na niej znaleźć? Czym są posty typu #dojazdowa? Kim są mikole? I co najbardziej w grupie lubią Ci, co do niej dołączyli?

15.00-16.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Jak zniknąć z sieci? Firmy technologiczne i reklamodawcy stale zbierają na nasz temat informacje. Chociaż całkowite zniknięcie z sieci graniczy z niemożliwością, da się usunąć całkiem sporo zgromadzonych na nasz temat danych - ważne, żeby wiedzieć, od czego zacząć.

19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - Anja Kraft

W audycji pojawią się najnowsze płyty techno, ale nie zabraknie też klimatów nawiązujących do szeroko rozumianej muzyki elektronicznej, ani klasycznych nagrań sprzed dwóch dekad. 


logo

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek opowie Misiowi jak uczyli się ludzie dawniej, gdy dostęp do nauki nie był tak popularny, kiedy powstały pierwsze szkoły i jakich przedmiotów w szkole dawniej używano. Czym był kałamarz, do czego służyła stalówka.

17.15 - "Skarbonka" - Zbliża się koniec wakacji, wiec dziś wybierzemy się w niedaleką podróż do Belgii, odwiedzimy serce Unii Europejskiej w Brukseli oraz zajrzymy do Antwerpii największego na świecie ośrodka szlifowania diamentów.

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Czy umiemy ze sobą rozmawiać? To pozornie dziwne pytanie, bo przecież nieustannie mówimy. Ale od mówienia do porozumienia się droga daleka. Czym właściwie jest rozmowa i jak powinna ona przebiegać, by stała się dialogiem, a nie szumem monologów? Jak mówić, by zostać wysłuchanym i jak słuchać, by ktoś zechciał do nas mówić? O tym wszystkim porozmawiamy w audycji. Naszymi gośćmi będą Agata Waligórska - autorka projektu Jupitajnia, trenerka biznesu i ekspert ds. komunikacji oraz Karolina Dymowska-Kleina - psycholożka, właścicielka Dobrego Przedszkola i Kropka. Agata i Karolina są współautorkami najnowszej gry karcianej z serii Jupitajnia, dedykowanej rodzinom.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Lato kończymy "z przytupem". Trochę po części dzięki fantastycznym nowościom ostatnich tygodni, trochę za sprawą obecności w studiu plenerowym Polskiego Radia Dzieciom Rafała Brzozowskiego. Przeanalizujemy jego występ w Eurowizji, zaprosimy do wysłuchania jego premierowej piosenki, która zapowiada wielki comeback Rafała nowym albumem jeszcze tej jesieni. Będzie wiele zakulisowych informacji.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda".


.
  

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Marc Laforet - laureat II nagrody na XI Konkursie Chopinowski (1985). W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Nokturn c-moll op. 48  nr 1, Scherzo b-moll op. 31 oraz II Sonatę b-moll op. 35 Fryderyka Chopina.

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]

W swoim najnowszym paśmie Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis" - przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na piąty odcinek audycji zatytułowany "Elektrtokardiogram awangardy. Tadeusz Peiper".

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Wild Wild West, czyli Chopin na Dzikim Zachodzie! Banjo, skrzypce, ragtime, ale też Ameryka w blasku, czyli Wielki Liberace. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU