Polskie Radio

"Ale Kosmos!" - już 10 maja Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2025 09:37
To będzie Kosmos! Teleskopy, satelity, rakiety, kapsuły, łaziki, roboty - to wszystko, co kojarzy się z eksploracją Kosmosu będzie można zobaczyć już w sobotę, 10 maja na PGE Narodowym, w ramach 28. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy w godz. 11.00-20.00. Wstęp wolny. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: mat. pras.

Już w najbliższą sobotę podczas 28. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie można doświadczać nauki wszystkimi zmysłami: obserwować, dotykać, rozmawiać z naukowcami i samodzielnie wykonywać eksperymenty. Bohaterkami tegorocznego wydarzenia będą astronautyka i astronomia. Jak co roku, odwiedzający będą mogli liczyć na wyjątkowe pokazy i zaskakujące doświadczenia. Uczestnicy będą mieli okazję m.in. wziąć udział w teście psychologicznym astronautów, spróbować swoich sił w precyzyjnych czynnościach manualnych w profesjonalnych rękawicach, doświadczyć stanu nieważkości dzięki goglom VR, skonstruować własny model rakiety oraz poznać sposoby uprawy roślin na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie Pikniku będzie także możliwość przymierzenia tzw. wysokościowego ubrania kompensacyjnego, które wykorzystują piloci wykonujący loty na bardzo dużych wysokościach, a także podziwiania profesjonalnych łazików, przygotowywanych do badań na Marsie i Księżycu, w tym m.in. Legendary Rover (do przenoszenia ładunków i pobierania próbek gleby) oraz studenckich modeli Scorpio7 i Kalman.

Aktywności Polskiego Radia Dzieciom na Pikniku Naukowym:

11:00 – 12:00 – Agnieszka Ciecierska, Julia Rozbiecka
Jak działa radio?

Wspólnie z uczestnikami warsztatów zastanowimy się co tworzy magię radia, jaką rolę odgrywają efekty dźwiękowe, jak uzyskiwano je w początkach radiofonii, a jak robi się to obecnie. Dzieci będą miały okazję nagrać krótką wypowiedź przed mikrofonem, przeprowadzić wywiad, przeczytać fragment serwisu. Dowiedzą się też w jaki sposób radiowe dźwięki składamy w radiowe opowieści- czyli na czym polega montaż.


12:00 – 13:00 – Krystian Tyrański
Co łączy bębny z drogą mleczną?

Bębny z drogą mleczną łączy kosmiczny rytm słonecznej Odysei.
Ten ruch orbitalny zajmuje około 225-250 milionów lat. To jest wyprawa wokół jądra galaktyki.
Prędkość orbitalna Układu Słonecznego wokół jądra galaktyki wynosi ok.
268 km/s.

Zatem rytm i rytmiczne okrążenia słońca i wszystkich planet wokół jądra galaktyki to nasza odwieczna natura i niezwykła Dzika Odyseja – prawdziwa kosmiczna odyseja. A łimbo łe!


13:00 – 14:00 Warsztaty kosmiczne!
Stworzymy rakiety i kosmiczne magnesy na lodówkę!


14:00 – 15:00 – Zbyszek Murawski
Jak brzmi świat?

Nyckelharpa, fujara słowacka, concertina...każdy z instrumentów to nie tylko dźwięki , które można z nich wydobyć ale także historia regionów z których pochodzą. Czasami to odległe i egzotyczne dla nas części świata ale czasem to prawie nasze najbliższe sąsiedztwo. Zapraszam na spotkanie z instrumentami , które fascynują nie tylko swoim brzmieniem ale także niecodziennym wyglądem.
Na spotkanie podczas którego sami będziecie mogli spróbować czy trudno jest na nich zagrać.

15:00 – 16:00 – Zbyszek Kozłowski
Rozgrzewka przed wyprawą na księżyc!

14:00 – 15:00 – Marta Powałowska
Audycja ze studia piknikowego „Między nami kosmitami"
Czym jest układ słoneczny i co się w nim znajduje? Czym jest słońce, satelita i czarne dziura? Co się dzieje na innych planetach i jakie panują tam warunki?

O tym opowiemy my, a nasi najmłodsi słuchacze będą mieli najważniejsze zadanie! Zapytamy jak mogliby wyglądać mieszkańcy poszczególnych planet i czym mogliby się na nich zajmować!

Podczas 28. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć specjalne audycje oraz obszerne relacje.

Harmonogram audycji na żywo z PGE Narodowego:

09:00 – 12:00  „Jedyne takie miejsce” radiowej Jedynki

11:00 – 13:00  „Swoją drogą” – Program 3 Polskiego Radia 

12:00 – 14:00  „Ale kosmos – Czwórka na Pikniku Naukowym”

14:00 – 15:00  „Między nami KOSMITAMI” – audycja Polskiego Radia Dzieciom 

15:00 – 17:00  „Dwójka na miejscu” na antenie radiowej Dwójki

17:00 – 18:00  „Studio wiedzy” w Polskim Radiu 24

18:00 – 19:00  „Muzyczna lekcja polskiego „Obcy astronom” oraz „Kosmos bez granic” Polskiego Radia dla Ukrainy

Polskie Radio przygotowało także różnorodne atrakcje m.in. Escape Room „Brama czasu”, grę kosmiczną „AUDIONAUCI”, warsztaty z DJ-em, zajęcia plastyczne, muzyczne i radiowe oraz studio podcastów dla najmłodszych.

 


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

                                             . 
Czytaj także

Eksperymentowanie z nauką: w "Poranku" o książkach, które uczą dzieci odkrywać świat

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 13:21
W dzisiejszym (20.02) wydaniu "Poranka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom gościła Katarzyna Włodarczyk-Gil, wydawca serii książek "Wspaniałe eksperymenty dla dzieci". W rozmowie z Justyną Majchrzak opowiedziała o swojej pasji do nauki i edukacji, a także o tym, jak dzieci mogą poprzez zabawę zgłębiać tajniki fizyki, chemii, biologii i innych dziedzin nauki. Patronat medialny nad serią tych nowości wydawniczych objęło Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka zaczyna się od ciekawości. Jak poznawać świat razem z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 15:30
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom gościli wyjątkowi eksperci – doktor inżynier Jan Amborski oraz Zofia Kuflikowska, którzy podzielili się z młodymi słuchaczami pasją do nauki i eksperymentów. Opowiedzieli o fascynującym świecie badań, który nie tylko może odbywać się w laboratoriach, ale także w domowych warunkach. Dlaczego ciekawość może prowadzić do odkryć, nowych pytań i eksperymentów? Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025 14:05
To będzie Kosmos! 690 pokazów w 185 piknikowych namiotach, przygotowanych przez 152 instytucje z kraju i zagranicy. Ponad 16 łazików kosmicznych – profesjonalnych i do samodzielnego skonstruowania. 12 stanowisk, na których można zobaczyć i zbudować rakiety i 9 poświęconych robotom działającym na Ziemi. A to wszystko (i jeszcze więcej) wydarzy się w ciągu zaledwie 9 godzin. Już dziś warto zarezerwować czas na 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń