Polskie Radio

Magazyn Europejski

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 13:30
"Erasmus Plus - większe fundusze, większe możliwości"
Audio

Nabrały tempa prace nad programem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Rysują się konkretne plany, trwają rozmowy z artystami, choć organizatorzy (czyli miasto Wrocław) i kuratorzy poszczególnych sekcji czekają na ostateczny budżet. W ciągu najbliższych miesięcy polski rząd musi przyjąć plan dofinansowania ESK.W naszym magazynie od pewnego czasu pytamy kuratorów o wizje i konkrety, chcąc dowiedzieć się na jakim etapie są przygotowania. Dziś Roman Gutek, szef Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, twórca festiwalu filmowego odbywającego się we Wrocławiu, producent i dystrybutor, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Rozmawia z nim Grzegorz  Chojnowski.

Od 1 stycznia tego roku ruszył program Erasmus Plus, który ma objąć swoimi działaniami nawet 5 milionów uczniów, studentów i dorosłych. W jego ramach będą oni mogli zdobywać doświadczenia i umiejętności studiując, ucząc się, szkoląc lub odbywając wolontariat za granicą. Przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej program Erasmus Plus to więcej możliwości i większe fundusze na granty. O korzyściach, które daje nowy program, z Beatą Skibińską, zastępcą dyrektora programu Erasmus Plus do spraw szkolnictwa wyższego, rozmawiała Justyna Majchrzak.

Dzięki środkom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej, brytyjsko - norweska instytucja teatralna New International Encounter nawiązała współpracę z Finlandią i Danią by zrealizować projekt Pim & Theo przyglądający się życiu i śmierci dwóch ważnych postaci holenderskiej sceny politycznej - Pima Fortuyna i Theo van Gogha. Twórcy projektu podjęli się zagadnień związanych z wolnością słowa, tolerancją i odpowiedzialnością. O podstawie projektu, czyli przedstawieniu Pim & Theo, opowiedział duński aktor Simon Vagn Jensen a o  politycznych i kulturowych aspektach przedsięwzięcia mówi dyrektor artystyczny New International Encounter, Alex Byrne. Z twórcami projektu rozmawiała Hanna Szczęśniak.

Napięta sytuacja na Ukrainie i próby jej złagodzenia poprzez zbliżenie do UE oraz problemy finansowe i prawne Unii Europejskiej nie schodzą z pierwszych stron gazet wszystkich 28 krajów członkowskich. Europejską prasę przegląda Christine Leşcu z Radia Romania.

Zobacz więcej na temat: Dwójka Euranet Plus