Są problemy z szybkim podpisaniem części politycznej umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą. Prawnicy uważają, że podpisanie tylko części politycznej, czyli pierwszych dwóch rozdziałów, jest niemożliwe bez renegocjacji całego dokumentu, a to może zająć kilka miesięcy.
- Unijne sankcje wobec Rosji są wciąż możliwe. Nie wiadomo jeszcze, kogo mogłyby objąć. Na „czarnej liście” prawdopodobnie znalazłyby się osoby z najbliższego otoczenia prezydenta Władimira Putina, deputowani Dumy i rosyjscy biznesmeni.
- Kraje członkowskie Unii Europejskiej są za zniesieniem wiz dla obywateli Mołdawii. Rada UE przyjęła nowe przepisy w tej sprawie. Parlament Europejski zrobił to dwa tygodnie temu. Mołdawia jest pierwszym krajem Partnerstwa Wschodniego, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze Strefą Schengen.
- Kraje członkowskie UE przyjęły nowe przepisy w sprawie konfiskaty majątków, pochodzących z działalności przestępczej. Po wejściu w życie nowych przepisów, kraje członkowskie będą miały 2,5 roku na dostosowanie się do norm unijnych. Wielka Brytania i Dania są z nich wyłączone.
- Wszystkie modele telefonów komórkowych, sprzedawane w krajach UE, będą musiały mieć jednolitą ładowarkę. Projekt przepisów w tej sprawie przyjął Parlament Europejski. Uniwersalna ładowarka może być wprowadzona za około dwa lata.