Unia Europejska zdecydowała wprowadzić sankcje wizowe dla przedstawicieli Rosji i Krymu za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Ministrowie spraw zagranicznych państw Wspólnoty ustalili listę 21 osób, objętych tymi sankcjami. Na liście ma się znaleźć 10 rosyjskich polityków, 3 rosyjskich wojskowych i 8 przedstawicieli krymskich władz. O kolejnych sankcjach mają rozmawiać europejscy przywódcy na unijnym szczycie w czwartek.
- Unia Europejska uważa referendum na Krymie za nielegalne i nie zamierza uznawać jego wyników. Szefowie Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej zgodnie opowiedzieli się za integralnością terytorialną Ukrainy. Potępili działania Rosji na Krymie.
- Liderzy Unii Europejskiej planują podpisać polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą już 21 marca.
- Brytyjski premier David Cameron ogłosił główne cele, jakie chce osiągnąć w negocjacjach z Unią Europejską przed zapowiadanym na 2017 rok referendum. Cameron chce doprowadzić do większej swobody ustawodawczej parlamentów narodowych, lepszej kontroli nad imigracją, uniezależnienia policji i wymiaru sprawiedliwości, uwolnienia biznesu od krępujących unijnych przepisów i zwolnienia Wlk. Brytanii z zasady stałego zacieśniania UE.
- Parlament Europejski zaostrza przepisy zapobiegające praniu brudnych pieniędzy. PE przegłosował projekt przepisów w pierwszym czytaniu, co ma ułatwić pracę wybranym w maju posłom nowej kadencji.