Polskie Radio

Aktualności Europejskie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 15:05
Wybory do PE w kolejnych państwach. Wyzwania przed nowym PE. Umowa Partnerstwa między KE a Polską przyjęta. Wysłannicy PE do obserwowania wyborów na Ukrainie.
Audio

- Pierwsze kraje Unii Europejskiej wybrały już swoich europosłów. W głosowaniu w Holandii zwyciężyli prounijni chadecy i liberałowie. Antyeuropejska partia zajęła trzecie miejsce. Frekwencja wyniosła 37%. 23 maja głosują Irlandczycy, dwudniowe wybory rozpoczęły się w Czechach. Dokładne wyniki znane będą po zakończeniu głosowania we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Z najnowszego sondażu wynika, że wybory wygrają chadecy, drugie miejsce zajmą socjaliści. Żadna z tych dwóch kluczowych grup politycznych nie będzie jednak miała większości. Na trzecim miejscu uplasują się liberałowie, a na czwartym skrajna lewica. Są to jednak na razie tylko przewidywania.

- Nowo wybrani deputowani do Parlamentu Europejskiego będą musieli dokończyć prace nad przepisami o ochronie danych osobowych, na finał czekają także negocjacje dotyczące pakietu telekomunikacyjnego. Ostateczna decyzja dotycząca ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi będzie również należała do PE. W planie prac będą też kwestie energetyczne i środowiskowe.

- Komisja Europejska przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską. Dokument określa strategię inwestowania nowej puli funduszy europejskich w latach 2014-2020. W tym czasie w ramach polityki spójności z unijnego budżetu Polska otrzyma około 80 mld euro, co czyni ją największym beneficjentem unijnych środków.

- Wybory prezydenckie na Ukrainie 25 maja będzie obserwować 7-osobowa delegacja posłów do Parlamentu Europejskiego. W skład misji obserwacyjnej weszli eurodeputowani, którzy w tym roku nie walczą o reelekcję. Celem misji jest ocena czy ukraińskie wybory zostaną przeprowadzone zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami Ukrainy oraz z prawem krajowym.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus