1/ Internauta może żądać usunięcia z sieci wszystkich danych na jego temat - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o tak zwane "prawo do bycia cyfrowo zapomnianym", o które obrońcy praw obywatelskich walczą już od prawie dwóch dekad. Teraz, dzięki wyrokowi unijnego Trybunału, Europa jest bliższa uchwalenia takiego prawa - twierdzi unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. Fel. Michała Strzałkowskiego. „Euranet Plus News Agency”.
2/ Kilka państw członkowskich UE wezwało Komisję Europejską do zrewidowania zapisu na etykietach "najlepiej spożyć przed". Według Komisji Europejskiej, w Europie marnuje się co roku blisko 90 mln ton żywności, około 40% tej ilości ze względu na zachowania konsumentów. Według KE, błędna interpretacja oznakowania terminu ważności do spożycia ma znaczący wpływ na odpady żywnościowe w każdym kraju Wspólnoty. Fel. Ewy Syty. „Euranet Plus News Agency”.
3/ Pasażerowie samolotów wciąż nie są do końca świadomi swoich praw – wynika z raportu Komisji Europejskiej, który obejmuje lata 2010-2012. Dokument pokazuje, że liczba skarg kierowanych do władz krajowych, dotyczących odszkodowań i pomocy, jest na niskim poziomie. Linie lotnicze ukarane zostają jedynie w 1 proc. przypadków. Skargi składane przez osoby niepełnosprawne oraz o ograniczonej sprawności ruchowej, dotyczące problemów w transporcie lotniczym, utrzymują się na bardzo niskim poziomie, w takich przypadkach nie nałożono żadnej kary na linie lotnicze. Fel. Katarzyny Gizińskiej. „Euranet Plus News Agency”.
4/ „Bezpieczeństwo przede wszystkim” - to dewiza Unii Europejskiej, na której realizację przeznaczane są duże pieniądze. Ma to szczególne zastosowanie m.in. w transporcie lotniczym. „CNS Lab” to projekt w 80 procentach finansowany z unijnych środków, dotyczący zintegrowanych badań strukturalnych i czynnościowych centralnego układu nerwowego. Praktyczne wykorzystanie badań to skuteczniejsza diagnostyka chorób układu nerwowego i podniesienie jakości badań orzeczniczych personelu lotniczego. Projekt jest realizowany w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Artur Wolski.
5/ „Elektrozłom” to projekt dotyczący opracowania odzysku metali ze złomu elektronicznego. Dzięki takiemu odzyskowi Unia Europejska może zaoszczędzić ogromne sumy pieniędzy o ochronić środowisko. Badania realizowane są na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Artur Wolski.