System unijnych oznaczeń geograficznych może w niedalekiej przyszłości objąć także produkty niespożywcze, takie jak np. wyroby rękodzieła związane z lokalną, regionalną tradycją, czy produkty przemysłowe wytwarzane z lokalnych surowców. Obecnie ochroną oznaczeń geograficznych cieszą się produkty rolno-spożywcze. KE uważa, że oznaczenia geograficzne za istotny element negocjacji umów handlowych z krajami trzecimi. O tym w rozmowie z Łukaszem Pawłowskim z "Kultury Liberalnej".
Od lat Międzynarodowy Festiwal Filmowy T Mobile Nowe Horyzonty korzysta ze środków unijnych, ostatnio z programu Kreatywna Europa. Dzięki temu udaje się do Wrocławia sprowadzać filmy twórców eksperymentujących, najciekawsze i najnowsze europejskie tytuły, organizować retrospektywy czy zapraszać artystów jako gości imprezy. We Wrocławiu trwa od czwartku 14. edycja festiwalu. Z Joanną Łapińską, dyrektor programową Nowych Horyzontów, rozmawia Grzegorz Chojnowski.
Pod patronatem honorowym Komisji Europejskiej odbywa się w Kielcach Europejski Festiwal Miłośników Kultury Ludowej "Europeada". Bierze w ni udział około 3500 artystów z ponad 20 państw. Można usłyszeć muzykę ludową, chóralną, oglądać występy taneczne, brać udział w warsztatach. O idei Europeady opowiadają: dr Maciej Obara, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, które jest polskim organizatorem wydarzenia oraz Marta Szczecińska, koordynatorka festiwalu.
Najważniejszym tematem minionych dni w europejskiej prasie były przymiarki Unii do nałożenia sankcji gospodarczych wobec Rosji. Temat gorący zwłaszcza po katastrofie malezyjskiego samolotu. Prasę przejrzała w Brukseli Beata Płomecka.