Minął termin zgłaszania przez rządy państw członkowskich kandydatów na komisarzy UE. Wyznaczył go nowy przewodniczący Jean-Claude Juncker, który zamierzał ogłosić skład Komisji na szczycie europejskim 30 sierpnia. Jednak życzenie Juckera zrealizowała tylko część krajów UE, co może opóźnić cały proces.Jak zauważa francuski dziennik Les Echos, wyzwaniem zwykle jest taki podział komisyjnych tek, by wszystkie rządy były usatysfakcjonowane. Tym razem dochodzi dodatkowa trudność – brakuje kandydatur kobiet, co narusza zasadę parytetu.
Wprowadzone przez Unię sankcje wobec Rosji mogą przyczynić do dalszego procesu unifikacji Europy – uważa niemiecki tygodnik Die Welt i dodaje: „Może to być pierwszy krok w stronę bezprecedensowej wspólnej polityki bezpieczeństwa. Kryzys ukraiński paradoksalnie stałby się dla polityki zagranicznej Unii tym, czym był kryzys finansowy dla polityki gospodarczej: impulsem do pójścia naprzód.
Zachodnie firmy alarmują, że kryzys rosyjsko-ukraiński odbija się na ich zyskach i zagraża wzrostowi gospodarczemu w UE - pisze "Financial Times". Volkswagen, pod względem sprzedaży największy europejski producent samochodów, odnotował 8-procentowe spadki sprzedaży w Rosji w pierwszym półroczu tego roku, w porównaniu z tym samym okresem roku 2013.
The Guardian pisze o niepokojących danych Europejskiego Banku Centralnego.Inflacja w strefie euro spadła do poziomu 0.4 procent. To najniższy poziom od 2009 roku.A ekonomiści przewidywali, że utrzyma się na poziomie pół procent. Różnica niby niewielka, ale zdaniem ekonomistów pokazuje, że strefa euro ciągle zagrożona jest deflacją. Spadają ceny żywności, alkoholu i napojów.