Polskie Radio

Żyjemy w Europie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 09:24
Europejski Trybunał Praw Człowieka pełni ważną funkcję w strukturach Unii Europejskiej, zajmując się zarówno poważnymi sprawami o charakterze międzynarodowym, jak i drobnymi sprawami obywatelskimi.
Audio

Europejski Trybunał Praw Człowieka pełni ważną funkcję w strukturach Unii Europejskiej. W ostatnim czasie słyszeliśmy wiele informacji na jego temat. Podejmował decyzję np. w sprawie odszkodowań dla byłych właścicieli rosyjskiej firmy Jukos, nakładając na Rosję konieczność wypłaty olbrzymiego odszkodowania, jak również zajmował stanowisko w sprawie więzień CIA w Polsce, nakładając na nasz kraj bardzo poważne odszkodowanie na rzecz więźniów tam przetrzymywanych. Ale Trybunał zajmuje się również wieloma innymi drobnymi sprawami, także sprawami obywatelskimi, które do niego trafiają. Polska jest niestety na niechlubnym szóstym miejscu pod względem liczby spraw, które do niego trafiają z naszego kraju.

Europejski Trybunał Praw Człowieka pełni ważną funkcję w strukturach Unii Europejskiej. Funkcjonuje na stałe od 1998 roku, wcześniej działał jako Komisja, która rozpatrywała skargi, ale wraz z upadkiem muru berlińskiego i powiększeniem Unii Europejskiej liczba skarg znacznie wzrosła i zdecydowano się powołać stały Trybunał. Jego jurysdykcji podlega 47 państw. Polska zaczęła jej podlegać w 1993 roku wraz z podpisaniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Na stałe orzeka w Trybunale 47 sędziów. Zajmuje się on zarówno poważnymi sprawami o charakterze międzynarodowym, ale także wieloma innymi drobnymi sprawami, także obywatelskimi, które do niego trafiają. Polska jest na szóstym miejscu pod względem liczby spraw, które do niego trafiają z naszego kraju. Gościem audycji była Dominika Bychawska – Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka pełni ważną funkcję w strukturach Unii Europejskiej. Funkcjonuje na stałe od 1998 roku, Polska jest na szóstym miejscu pod względem liczby spraw, które do niego trafiają z naszego kraju. Jego jurysdykcji podlega 47 państw. Gościem audycji była Dominika Bychawska – Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która w tej części programu podsumowała  dyżur telefoniczny, podczas którego odpowiadała na pytania słuchaczy. Wiele z nich dotyczyło indywidualnych spraw, w przypadku których można wystąpić do Trybunału. A jest to możliwe dopiero po wyczerpaniu tych możliwości prawnych, które powinien zapewnić krajowy wymiar sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Praw Człowieka pełni ważną funkcję w strukturach Unii Europejskiej. Funkcjonuje na stałe od 1998 roku, Gościem audycji była Dominika Bychawska – Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która w tej części programu podsumowała  dyżur telefoniczny, podczas którego odpowiadała na pytania słuchaczy dotyczące indywidualnych spraw, w przypadku których można wystąpić do Trybunału. Skargę do Trybunału może złożyć zarówno obywatel kraju, który jest członkiem konwencji, jak i obywatele innych krajów przybywający na terenie tych krajów, jeśli kraje te dopuściły się wobec nich naruszenia prawa. Taka sytuacji miała miejsce np. w przypadku wyroku Trybunału dotyczącego tajnych więzień CIA w Polsce. Skargi do Trybunału składane są zawsze przeciwko państwu, które zdaniem wnioskującego naruszyło któreś z praw Konwencji Praw Człowieka.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus Trójka