Rok 2015 rokiem wyborów w kilku krajach członkowskich UE. Nowy parlament wybiorą Grecja, Hiszpania, WB, Dania, Portugalia, Estonia, Finlandia i Polska. Pisze o tym francuski dziennik „La Croix” i zauważa, że w większości krajów Wspólnoty partie socjaldemokratyczne mają niskie notowania w sondażach.
Niemcy gotowe zaakceptować wyjście Grecji ze strefy wspólnej waluty UE. Europejskie dzienniki, w tym francuski „Le Monde” i hiszpański „El Mundo”, powołując się na „Der Spiegel”, piszą, że rząd niemiecki nie obawia się już ryzyka rozprzestrzenienia problemów Grecji na inne kraje strefy euro.
Rosja proponuje UE współpracę w ramach nowoutworzonej przez Władimira Putina Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej – informuje portal internetowy „EUobserver”. Z kolei belgijska gazeta „Le Soir” pisze o nowym, niepokojącym zjawisku na Morzu Śródziemnym, dotyczącym nielegalnej imigracji. Rury dla gazociągu południowego wciąż są dostarczane do Bułgarii – donosi portal internetowy „EurActiv”.
Dylematy tożsamościowe i instytucjonalne w UE. Jak ocenić, które języki są dziś ważne? – pyta „The Economist”. Grupa badaczy wykazała, że angielski rzeczywiście odgrywa dziś centralną rolę dla innych języków, ale potęga krajów ma niewiele wspólnego z globalną rolą ich języków- czytamy w brytyjskim tygodniku.