Przewodniczący PE krytykuje postawę Berlina wobec Aten – czytamy w „Le Monde”. Chodzi o to, że rząd Niemiec - jak donosił tygodnik „Der Spiegel” jest skłonny zaakceptować wyjście Grecji ze strefy euro. „Dla wszystkich powinno być jasne, że nie ma mowy o wychodzeniu z euro( … ) , ani Bruksela, ani Berlin nie powinny popychać Greków w stronę radykalizmu” ” – oświadczył Martin Schulz.
Władze w Berlinie przygotowują się na ewentualne wyjście Grecji ze strefy euro. Pisze o tym dziennik „Bild” , w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych w Grecji. „Sueddeutsche Zeitung” informuje natomiast, że rząd Angeli Merkel jest gotowy do dialogu z każdym nowym szefem rządu w Atenach, nawet jeśli wybory w Grecji wygra radykalna lewicowa Syriza.
Przynależność Grecji do strefy euro jest nieodwołalna” – oświadczyła rzeczniczka KE Annika Breidthardt, powołując się na zapis w Traktacie Lizbońskim. W razie zwycięstwa lider Syrizy Alexis Tsipras zapowiedział całkowite odejście Aten od rygorów narzuconych przez Trojkę, odmowę spłaty długu i rezygnację z reform polecanych przez KE – informuje dziennik „Le Soir”.
Możliwe przyspieszenie narodowego referendum w sprawie przynależności Wielkiej Brytanii do UE. Premier David Cameron pierwotnie przewidywał je na 2017 rok, o nagłej zmianie planów informuje większość europejskich dzienników, w tym hiszpańska „La Vanguardia”. .
Czy Islandia zrezygnuje ze starań o członkostwo w UE? Jak donosi tygodnik „New Europe” premier Sigmundur David Gunnlaugsson zamierza anulować deklarację woli kraju przystąpienia do UE . Szef islandzkiego rządu powiedział, że „prowadzenie dalszych rozmów w sprawie akcesji jest już nieaktualne”. Islandia zaczęła starania o członkostwo w Unii w 2009r.