Po miesiącach dyskusji przedstawiciele krajów członkowskich Unii Europejskiej nadal nie podjęli decyzji w sprawie uchodźców przyjmowanych zza Morza Śródziemnego – zauważa szwedzka redakcja portalu The Local. Unijni ministrowie ds. migracji spotkali się wczoraj, by sfinalizować plany Komisji Europejskiej dotyczące udzielenia azylu 40 tysiącom uchodźców znajdujących się we Włoszech i Grecji oraz kolejnych 20 tysiącom, którzy przebywają poza granicami kontynentu.
Europejska solidarność nie jest drogą jednokierunkową - pisze komentator niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jego zdaniem, wschodnie kraje Unii powinny wykazać więcej zrozumienia dla europejskich partnerów, którzy zmagają się z falą uchodźców.
Imigranci spoza Europy będą musieli przedstawić szczegółowe dokumenty dotyczące niekaralności. W przeciwnym razie nie otrzymają zgody na wjazd do Wielkiej Brytanii. Od września osoby starające się o wizy dla inwestorów i przedsiębiorców będą musieli dostarczyć i poddać weryfikacji dokumenty z każdego kraju, w którym mieszkali przez ostatnie 10 lat, informuje The Telegraph.
Tradycyjnie pod koniec lipca obchodzony jest Dzień jedności Litwinów na świecie. Dziennik LIetuvos Rytas napisał, że święto to jest obchodzone nie tylko na Litwie, ale również poza jej granicami. Z okazj tego święta prezydent Dalia Grybauskaitė złożyła życzenia rodakom, podkreślając, że "Litwa to najdroższe, co mamy. Gdziekolwiek byśmy żyli, bądźmy dumni ze swojej ojczyzny, ceńmy litewskie słowo i tradycje".
Dziennik La Razon pisze o nowej inicjatywie politycznej “Razem dla Tak”, dążącej do katalońskiej niepodległości. Jak czytamy, deklaracja niepodległości “zostanie wysłana do władz Państwa, Unii Europejskiej i wspólnoty międzynarodowej”. Rozpocznie się proces tworzenia Konstytucji, a potem nastąpi „ogłoszenie niepodległości”. Katalonia “oderwie się od systemu prawnego Hiszpanii”.