Polskie Radio

Aktualności Europejskie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:05
Podział uchodźców w UE. Węgry nie dają sobie rady z uchodźcami. Zasady przyjmowania uchodźców w UE. Szefowie unijnej dyplomacji o przemycie imigrantów.
Audio

- Kryzys migracyjny to wciąż najbardziej palący problem w Europie. Nowy projekt podziału imigrantów między kraje członkowskie Unii Europejskiej przewiduje Komisja Europejska. Polska może być zmuszona przyjąć nie 2 tysiące uchodźców, jak deklarowała wcześniej, a nawet 10 tysięcy. Bruksela zaproponuje do podziału, do wcześniej deklarowanych 40 tysięcy, dodatkowo 120 tys. uchodźców, którzy przebywają obecnie we Włoszech, w Grecji i na Węgrzech.

- Bardzo poważny problem z uchodźcami mają Węgry. Od kilku dni tysiące ludzi koczuje przed dworcem kolejowym w Budapeszcie. Nie mogą wyjechać pociągami, bo nie mają paszportów oraz wiz Schengen. Uchodźcy, głównie z Syrii, zamierzają pieszo przedostać się do Austrii i innych krajów UE.

- Nowe zasady przyjmowania uchodźców ustaliły Francja i Niemcy. Chodzi o łatwiejsze przyznawanie azylu politycznego i utworzenie ogólnoeuropejskiego ośrodka rejestracji uchodźców.

- O unijnej misji wojskowej wymierzonej w przemytników, którzy przerzucają do Europy uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu, rozmawiają w Luksemburgu szefowie dyplomacji 28 państw UE.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus