Muzeum Zamek w Łańcucie m.in. dzięki funduszom z UE poddany został rewaloryzacji. Jest on jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Zamek zmienia się nie do poznania. Od roku trwają tam na ogromną skalę prace remontowo konserwatorskie i na ten temat Jolanta Danak rozmawia z dyrektorem muzeum Witem Karolem Wojtowiczem.
Dzięki funduszom europejskim dla Małopolski w Paryżu otwarto wystawę „Je brule Paris” w Cité internationale des arts . Można na niej oglądać prace Zbigniewa Libery, Joanny Rajkowskiej, Grzegorza Sztwiertni, Jacka Adamskiego i kilkunastu innych polskich artystów. Tytuł nawiązuje do zapomnianej nieco książki Brunona Jasieńskiego. Ukazała się najpierw we Francji, w 1928 roku, a jej bohaterem jest bezrobotny Francuz. Postanawia się zemścić na Paryżu i zaraża wodę bakteriami dżumy, co prowadzi do prawdziwej apokalipsy. Z biozagrożeniem, lękiem i mechanizmami polityki strachu ma konfrontować widzów wystawa, której kuratorem jest Stanisław Ruksza a rozmawiała z nim Barbara Schabowska.
Dzięki środkom z budżetu Kreatywnej Europy, artyści z całego świata mają okazję wspólnie tworzyć i rozmawiać o problematyce dźwiękowej. Koncepcja pejzażu dźwiękowego, dźwięki miasta, różnorodność środowiska dźwiękowego w życiu człowieka. To wszystko elementy, którymi zajmują się twórcy i uczestnicy projektu Culture of Sound - Sound of Culture, czyli Dźwięk Kultury - Kultura Dźwięku. Kuratorzy projektu ze strony CSW - Marianna Dobkowska i Krzysztof Marciniak - o charakterystyce pracy z dźwiękiem opowiadają Hannie Szczęśniak w tętniącym życiem Zamku Ujazdowskim.
A Jakie problemy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej o tym nasi korespondenci z Berlina i Brukseli.