Jest wstępna zgoda unijnych krajów na przyjęcie 160 tysięcy uchodźców. Szczegóły zostaną uzgodnione na początku października. Tak zdecydowali unijni ministrowie spraw wewnętrznych na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli. Polska - według projektu Komisji Europejskiej - ma zaoferować miejsce dla ponad 11 i pół tysiąca osób. O szczegółach z Brukseli Beata Płomecka.
Niemcy wprowadzają kontrole na swoich granicach, w tym granicy z Polską. W komunikacie podkreślono, że niemiecka strona chce przede wszystkim skupić się na granicy austriacko-niemieckiej, skąd przybywa najwięcej uchodźców. O tym, czy kryzys migracyjny ograniczy swobody obywateli UE rozmawiamy z dr Agnieszką Ładą z Instytutu Spraw Publicznych.
Brytyjska Partia Pracy ma nowego szefa, a mieszkańcy Wysp - polityczne trzęsienie ziemi. Jeremy Corbyn - radykalnie lewicowy polityk, który nie kryje swoich prorosyjskich sympatii i marksistowskich poglądów stanął na czele drugiej największej partii politycznej w Wielkiej Brytanii. Pojawia się więc pytanie, czy laburzyści pod jego wodzą nie wprowadzą fermentu w debatę przed unijnym referendum. Bo choć Jeremy Corbyn wprost Unii nie atakuje, to nie ma też, w przeciwieństwie do swojego poprzednika Eda Millibanda, jasnego pro unijnego stanowiska. Czy W. Brytania znalazła się bliżej opuszczenia UE sprawdzała Agata Kasprolewicz.