Polskie Radio

Magazyn Europejski

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 15:00
Udostępnianie archiwów i inne zagadnienia
Audio

Wystaw, badania, nagrania i rekonstrukcja instrumentów antycznych – to zadania projektu European Music Archeology, wspieranego przez środki z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej. – Instrumenty umożliwiały porozumiewanie się bez słów, a współczesnym historykom pomagają spojrzeć na starożytność całościowo – podkreśla jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, profesor Stefan Hagel z Austriackiej Akademii Nauk.

O udostępnianiu wielkich baz danych, starych dokumentów i programów telewizyjnych sprzed 50 dyskutowano podczas konferencji europejskiej sieci nadawców i archiwów EUscreen w Warszawie. Z jakimi problemami spotykają się ludzie, chcący udostępniać materiały audiowizualne szerokiej publiczności? Opowiadają o tym uczestnicy spotkania: James Davis z Google Cultural Institute i Maria Drabczyk z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Czy wydanie „Mein Kampf” w naukowym opracowaniu jest groźne dla europejskiej tożsamości? Czy nadszedł czas na demitologizację manifestu Hitlera? Zapytaliśmy o to historyków, którzy uczestniczyli w konferencji „Genealogie pamięci”, zorganizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność: prof. Andrzeja Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Stefana Troebsta z Uniwersytetu w Lipsku.

Kryzys migracyjny i wybory we Francji - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Komentarze niemieckich i francuskich gazet śledzili Wojciech Szymański i Marek Brzeziński.

 

Zobacz więcej na temat: Dwójka Euranet Plus