- Bez niespodzianek – tak debatę o sytuacji w Polsce ocenia przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Krytyczni wobec działań polskiego rządu byli przedstawiciele chadeków, liberałów, socjalistów i zielonych. Decyzji władz w Warszawie bronili konserwatyści i eurosceptycy. Zdaniem Martina Schulza, wciąż otwarte pozostaje pytanie o to, czy polski rząd gotowy jest zastosować się do decyzji Komisji Weneckiej Rady Europy, która ma się wkrótce wypowiedzieć w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
- Unia Europejska ma dwa miesiące na uporanie się z kryzysem migracyjnym – takiego zdania jest szef Rady Europejskiej. Donald Tusk zaapelował do unijnych krajów, aby w pełni wdrożyły uzgodnioną wcześniej strategię walki z kryzysem.
- Większa uwaga i troska wobec obywateli Unii Europejskiej – to jedno z głównych zadań holenderskiej prezydencji w Radzie Europejskiej. Priorytety półrocznego przewodnictwa przedstawił w Parlamencie Europejskim premier kraju Mark Rutte. Sprawy najważniejsze to opanowanie kwestii migracji i zabezpieczenie zewnętrznych granic UE.