Polskie Radio

Magazyn Europejski Plus

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 23:11
Kraje UE zaostrzają swoje przepisy wobec imigrantów.
Audio
Magazyn Europejski Plus

1/ Incydenty z udziałem uchodźców w Kolonii mogą się okazać punktem zwrotnym w niemieckiej polityce wobec imigrantów. Jednak nie tylko Niemcy zaostrzają swoje przepisy wobec imigrantów, kontrowersyjne pomysły zgłaszają Dania oraz Szwecja. W całej Unii Europejskiej trwa dyskusja o migracji, integracji imigrantów i powszechności europejskich wartości. Czy nadszedł czas na antyimigracyjne ugrupowania, wzrost ksenofobii w społeczeństwach? Autor: Agata Kasprolewicz. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Ponad 5,5 mln euro przeznaczy Komisja Europejska na cztery projekty związane z ochroną zdrowia. Jeden z nich realizuje Polska. Jest to projekt związany z ochroną zdrowia w kontekście obecnego kryzysu uchodźczego w Europie. Chodzi m.in. o odtworzenie dokumentacji medycznej migrantów, ocenę ich potrzeb, wytyczne dotyczące ewentualnego leczenia, tworzenie narzędzi językowych i komunikacyjnych. W jednym z projektów uczestniczy Uniwersytet Jagielloński. Autor: Artur Wolski.

3/ Już ponad milion osób wzięło udział w 18 tysiącach projektów finansowanych z unijnego programu Erasmus+. W pierwszym roku funkcjonowania dysponował on budżetem ponad 2 mld euro. Celem Erasmus+ jest wspieranie modernizacji europejskich systemów kształcenia i szkolenia, podnoszenie kompetencji studentów, poprawę ich perspektyw zatrudnienia oraz promowanie aktywnego udziału w społeczeństwie. Szczególnie zwiększa się szanse na rynku pracy w przypadku studentów z południowej i wschodniej Europy. W roku akademickim 2013-2014 Hiszpania, Niemcy i Francja były nadal państwami najczęściej wybieranymi przez studentów programu Erasmus na studia lub staż za granicą. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.

4/ 50 polskich uczelni publicznych i niepublicznych otrzymało ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 35 mln zł na walkę z plagiatami. Do  konkursu, który zorganizowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, wpłynęło 113 wniosków. Premiowane były te pomysły, które zakładały stworzenie systemu anty-plagiatowego mającego status open-source, przedstawiały modyfikację już istniejących zabezpieczeń przed nieuczciwymi praktykami a także te, które uzasadniały zakup licencji gotowego systemu. Autor: Katarzyna Kobylecka.

5/ Zbudowany w łódzkim Technoparku Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) pozytywnie przeszedł testy i jest gotowy do podjęcia pracy. Warte ponad 20 mln zł urządzenie może – zdaniem specjalistów – zrewolucjonizować badania naukowe. 85% kosztów całkowitej inwestycji Technoparku w Łodzi pokryła UE. Budowa ARUZ-a wymagała wzniesienia specjalnego budynku w BioNanoParku+ na terenie Technoparku. Przeprowadzone testy dowiodły, iż potrafi on wykonywać obliczenia co najmniej tysiąc razy szybciej niż dostępne obecnie superkomputery. Oznacza to, że przy użyciu ARUZ-a badania, które zajmują np. trzy miesiące, trwać będą ok. dwóch tygodni. Autor: Artur Wolski.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus