Polskie Radio

Magazyn Europejski Plus

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 23:12
UE przeciwko przemocy wobec kobiet. KE chce zwalczać finansowanie terroryzmu. Nauka i badania w UE.
Audio
Magazyn Europejski Plus

1/ W Strasburgu odbyła się debata plenarna Parlamentu Europejskiego, z udziałem komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Crețu, na temat napastowania seksualnego i przemocy wobec kobiet w miejscach publicznych oraz ukarania ich sprawców. Europosłowie ponowili wezwania do przygotowania unijnej dyrektywy przeciwko przemocy wobec kobiet. Uznali także, że więcej wysiłku trzeba włożyć w lepszą integrację imigrantów poprzez edukację i poszanowanie dla wartości europejskich. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Komisja Europejska zaprezentowała podstawowe założenia planu działania na rzecz skuteczniejszego zwalczania finansowania terroryzmu. W ramach Europejskiej Agendy Bezpieczeństwa określono kilka obszarów, w których możliwa jest poprawa skuteczności zwalczania finansowania terroryzmu. Aby zwalczać np. nielegalny handel dobrami kultury Komisja Europejska i Europejska Służba Działań Zewnętrznych będą udzielać pomocy technicznej krajom Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz wsparcia krajom trzecim w celu wykonania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej dziedzinie. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.

3/ W jednym z najlepszych polskich instytutów badawczych, w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów w Warszawie, od kilku lat realizowane są ciekawe projekty, współfinansowane przez Unię Europejską, a związane z zaprojektowaniem robotów o nowych konstrukcjach. Prowadzone są prace nad systemami, w których znajdują zastosowanie roboty mobilne zdalnie sterowane, wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych i do działań antyterrorystycznych. Autor: Krzysztof Michalski.

4/ Pasywne, akustyczne materiały do produkcji tzw. mebli akustycznych opracowali naukowcy z Laboratorium Akustyki Technicznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Materiały umożliwiają zmniejszanie hałasu w pomieszczeniach biurowych i zwiększają komfort pracy. Rozwiązanie  współfinansowane jest z programów Unii Europejskiej. Autor: Dorota Truszczak.

5/ Europa coraz szybciej się starzeje. Do 2060 roku liczba mieszkańców Unii Europejskiej powyżej 65. roku życia wzrośnie o blisko 60% - z obecnych 93 mln aż do 148 mln . Jeszcze dynamiczniej proces ten postępować będzie w Polsce. Szacuje się, że seniorów będzie dwa razy więcej niż teraz. Dlatego potrzebne są skuteczne działania, które poprawią sytuację ludzi starszych. Takie prace, w ramach badań dofinansowanych z funduszy UE, prowadzą naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Autor: Artur Wolski.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus