1/ Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do przyspieszenia działań na rzecz utworzenia unii bezpieczeństwa. Bruksela przedstawiła „mapę drogową”. Jej celem jest lepsza współpraca między unijnymi krajami wobec wspólnych zagrożeń, takich jak terroryzm. Propozycje KE muszą być teraz przyjęte przez unijne kraje i Parlament Europejski.
Eurodeputowani spotkali się z Michèle Coninsx, szefową Eurojustu (Europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej), by przedyskutować raport agencji o zjawisku zagranicznych bojowników wracających do Europy i pociągania ich do odpowiedzialności karnej. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.
2/ Jak informuje Europol , co najmniej 10 tysięcy dzieci uchodźców i imigrantów zaginęło po przybyciu do Europy. Europejska Agencja Policyjna podejrzewa, że duża część tych dzieci jest wykorzystywana przez zorganizowane grupy przestępcze. W Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego odbyła się debata z udziałem przedstawicieli Europolu, Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz organizacji „Missing Children Europe”. Z danych Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców wynika, że dzieci stanowią 35% migrantów przybyłych do UE od 1 stycznia 2016. Znaczna ich część podróżuje bez opieki osób dorosłych. W 2015 roku o azyl w UE zwróciło się prawie 85,5 tysiąca dzieci bez opieki. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.
3/ UE wspiera innowacyjne przedsięwzięcia studenckie. Przykładem jest konstrukcja „Kropelka 2,0”, pojazd startujący w międzynarodowych zawodach polegających na biciu rekordu przejechanej odległości na 1 litrze paliwa. Jego konstruktorzy, studenci z Politechniki Warszawskiej ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów, przygotowują się do międzynarodowych zawodów. Na swoje przedsięwzięcie otrzymali unijny grant. Autor: Dorota Truszczak.
4/ Euroatom – to program naukowy finansowany przez Wspólnotę, a związany z rozszczepieniem jądrowym i ochroną przed promieniowaniem. Trzy polskie instytucje naukowe otrzymały od Komisji Europejskiej łącznie 3 mln euro na projekty związane z rozwojem energetyki jądrowej w regionie bałtyckim i wyszehradzkim. Polskie instytucje starały się w Euroatomie o sfinansowanie 25 projektów realizowanych z udziałem zagranicznych partnerów. Dostały dotacje na pięć, z czego trzy prowadzi Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Autor: Artur Wolski.
5/ Ogród Botaniczny w Łodzi prowadzi ochronę roślin ex-situ, czyli ratuje gatunki poprzez przeniesienie ich do zastępczego ekosystemu. Dzięki dotacjom unijnym, na terenie Ogrodu powstały specjalistyczne tunele, w których prowadzi się namnażanie zagrożonych wyginięciem roślin, np. piaskowca trawiastego czy goździka sinego. Autor: Katarzyna Kobylecka.