1/ Trwają ostatnie przygotowania do ogłoszenia przez wysoką unijną przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federicę Mogherini globalnej strategii Unii Europejskiej w dziedzinie międzynarodowej polityki i bezpieczeństwa. Dokument ma być przedstawiony w czerwcu. Czy warto tworzyć europejską armię czy też oprzeć się na siłach NATO? Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.
2/ Papież Franciszek otrzymał w Watykanie Nagrodę im. Karola Wielkiego. To prestiżowe wyróżnienie jest przyznawana za zasługi dla europejskiej integracji. Jej patronem jest król Karol Wielki, który jako pierwszy rozwijał ideę zjednoczonej Europy, przez współczesnych jest określany jako "ojciec Europy". Na specjalną uroczystość w Watykanie przybyli trzej wysokiej rangi przedstawiciele Unii Europejskiej. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.
3/ Prof. Grzegorz Pietrzyński z Centrum Astronomii im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie otrzymał prestiżowy ERC Advanced Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, wart prawie 2,4 mln euro, na badanie stałej Hubble’a, która określa tempo ekspansji Wszechświata. Znajomość precyzyjnej wartości prędkości z jaką rozszerza się nasz Wszechświat jest kluczowa w poznaniu jego natury. Precyzyjna wartość parametru Hubble’a jest także konieczna, aby móc zbadać istotę ciemnej materii oraz poznać ewolucję Wszechświata. Autor: Krzysztof Michalski.
4/ PRÓBA-3 to misja naukowa, realizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Celem jest badanie korony Słońca i burz słonecznych, a także projekt budowy i wysłania w kosmos dwóch zsynchronizowanych instrumentów badawczych, które będą pracować w konstelacji. To będzie pierwsza misja na świecie, weryfikująca technologię precyzyjnych lotów w formacji (Precise Formation Flying) w oparciu o eksperymenty na dużą skalę realizowane na orbicie okołoziemskiej. Polskie podmioty odgrywają ważną rolę w rozwoju misji. Autor: Dorota Truszczak.
5/ Za unijne pieniądze w Instytucie Matki i Dziecka powstało pierwsze w Polsce, nowoczesne Mazowieckie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Układu Kostno-Szkieletowego u Dzieci i Młodzieży, w ramach którego ośrodki medyczne z sześciu miast w Polsce współdziałają w zakresie przekazywania, gromadzenia, a także jednoczesnego konsultowania informacji na temat konkretnych przypadków leczenia nowotworów u dzieci i młodzieży. Działanie systemu diagnostyczno-konsultacyjnego polega na pracy skanerów połączonych w sieć z platformą telekonsultacyjną i platformą naukową PathXL, wraz z niezbędnym oprogramowaniem do ich stosowania. Autor: Artur Wolski.