- Po świątecznej przerwie Parlament Europejski kontynuuje prace nad wieloma ważnymi sprawami jak: polityka azylowa, walka z terroryzmem, walka z oszustwami podatkowymi, ochrona praw konsumentów oraz wydawców i twórców internetowych, a także redukcja emisji gazów i czysta energia dla konsumentów. To tylko niektóre kwestie, którymi europosłowie będą zajmować się w 2017 roku.
- Islandia wraca do dyskusji na temat referendum w sprawie ewentualnego członkostwa w Unii Europejskiej. Ta sprawa powróciła podczas negocjacji dotyczących utworzenia rządu w tym kraju. Islandia złożyła wniosek dotyczący wejścia do Wspólnoty w 2009 roku, w 2010 rozpoczęły się negocjacje, ale w 2015 wycofał się z nich nowy rząd Islandii. Wtedy pojawiła się pierwsza zapowiedź rozpisania referendum w sprawie członkostwa w UE.
- Zaskakująca dla Brytyjczyków była dymisja ambasadora przy Unii Europejskiej Ivana Rogersa. Miał on być kluczową postacią w rokowaniach dotyczących Brexitu. Zdecydował się odejść prawie rok wcześniej niż planowano, co zaniepokoiło rząd, a ucieszyło eurosceptyków.