Najbliższe dwanaście miesięcy przyniesie wybory w wielu krajach członkowskich. Dlatego władze na Kremlu liczą, że ich wynik doprowadzi do zmiany aktualnego kierunku w relacjach między Unią Europejską a Rosją. Więcej na ten temat Ewa Syta.
UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich separatystów. W połowie grudnia ubiegłego roku państwa członkowskie zdecydowały, że zostaną one przedłużone do 31 lipca 2017 roku. Więcej o relacjach UE – Rosja w rozmowie z dr. Kamilem Zajączkowskim.
Ta dymisja zaskoczyła wszystkich. Na około trzy miesiące przed początkiem negocjacji w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej, Londyn stracił kluczowego gracza. Z posady zrezygnował ambasador kraju przy Wspólnocie, Ivan Rogers. I zostawił e-mail do współpracowników, w którym sugeruje, że rząd nie ma planu wyjścia i nie chce słuchać żadnych rad. Nasz londyński korespondent Adam Dąbrowski przysłuchiwał się komentarzom na ten temat.