Polskie Radio

Magazyn Europejski Plus

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 21:09
Kontrole na unijnych granicach. Zniesienie blokady geograficznej w sieci na terenie UE. Nauka i badania w UE.
Audio
Magazyn Europejski Plus

1/ Jest zgoda państw członkowskich na przedłużenie kontroli na niektórych wewnętrznych granicach w Unii Europejskiej. Propozycję Komisji Europejskiej zaakceptowali ministrowie do spraw europejskich 28 państw na spotkaniu w Brukseli. Kontrole w Strefie Schengen utrzymają do połowy maja Niemcy, Austria, Szwecja, Dania i nienależąca do Wspólnoty Norwegia. Wprowadzenie kontroli granicznych kraje te uzasadniały trwającym kryzysem migracyjnym i zagrożeniem dla porządku publicznego. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Filmy, muzyka i mecze piłkarskie wykupione w internecie w jednym unijnym kraju, mają być także dostępne w innym państwie. Częściowo zniesiona ma być blokada geograficzna w sieci na terenie całej Unii Europejskiej. Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich osiągnęli wstępne porozumienie w tej sprawie. Wiceprzewodniczący KE Andrus Ansip stwierdził, że to ważny krok na drodze do całkowitej likwidacji barier na wspólnym rynku cyfrowym. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.

3/ W grudniu 2016 roku uruchomiony został europejski system globalnej nawigacji satelitarnej Galileo. Galileo to wspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej i Unii Europejskiej. Ma być konkurencją dla amerykańskiego GPS. Polscy naukowcy mogą włączyć się w kolejny etap jego budowy. O korzyściach dla Europy po jego uruchomieniu mówi dr Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar. Autor: Dorota Truszczak.

4/ Zdrowie i zapewnienie wyżywienia to, poza bezpieczeństwem, dwa wiodące nurty badań promowanych przez Wspólnotę. Stąd tak duże w Europie zainteresowanie intensyfikacją badań nad glebą, bo to od jej jakości zależą plony, ale też zachowanie równowagi środowiska. O realizacji projektów finansowanych ze środków UE - Tomasz Mróz z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. Autor: Artur Wolski.

5/ W ramach projektu „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności” Lasy Miejskie Warszawa otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację kilku projektów związanych z ochroną przyrody w rezerwatach i kompleksach leśnych stolicy, o których opowiada Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich Warszawa. Autor: Katarzyna Kobyłecka.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus