Polskie Radio

Magazyn Europejski

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 22:07
Polska podważa legalność rozbudowy gazociągu Nord Stream 2 i chce aby wobec tej inwestycji zastosowane zostały wszystkie unijne przepisy, bez żadnych wyjątków. Komisja Europejska przekonuje, że wolny handel dobrze wpływa na rolnictwo i produkcję żywności, o czym przekonać mają przedstawione dziś wyniki najnowszych analiz.
Audio
Magazyn Europejski

Polska uważa, że wobec tej inwestycji powinny być zastosowane wszystkie unijne przepisy, bez żadnych wyjątków. Jeśli by tak się stało, wtedy budowa Nord Stream 2 byłaby nieopłacalna. Ta sprawa była dziś omawiana na posiedzeniu unijnych ministrów do spraw energii w Brukseli. Wiceminister energii Michał Kurtyka powiedział, że stanowisko Polski jest jednoznaczne. "Gazociąg, który dociera na terytorium Unii Europejskiej, powinien podpadać pod prawo Unii Europejskiej. Każda nowa infrastruktura powinna być pod tym kątem bardzo dokładnie przeanalizowana. Komisja Europejska powinna się absolutnie wypowiedzieć, że ten reżim prawny to reżim unijny a nie żaden inny" - dodał wiceminister. O szczegółach z Brukseli Beata Płomecka. Więcej na ten temat w rozmowie z Wojciechem Jakóbikiem z biznesalert.pl.

W ostatnim czasie gorącą dyskusję w Unii Europejskiej wywołała umowa o wolnym handlu z Kanadą. Zastrzeżenia mieli głównie producenci żywności, którzy obawiają się, że zaleją nas tańsze produkty zza oceanu. Komisja Europejska przekonuje jednak, że wolny handel dobrze wpływa na rolnictwo i produkcję żywności, o czym przekonać mają przedstawione dziś wyniki najnowszych analiz. O szczegółach Patryk Michalski.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus