Pierwsza audycja nowego cyklu „Żyjemy w Europie” poświęcona była aktualnej kondycji EURO – STREFY i EURO – WALUTY. Od kilku lat, zwłaszcza w obliczu gospodarczego kryzysu trwają rozważania nad tym, czy EURO to był dobry pomysł. I czy aby nie należy z niego zrezygnować. Bowiem jak dotąd cały czas docierają informacje o kłopotach finansowych strefy, nie ma natomiast wiadomości o sposobach ich rozwiązania.
Nazwę wspólnej europejskiej waluty zatwierdzono podczas posiedzenia w Madrycie w 1995 roku. Obecnie Euro jest prawnym środkiem płatniczym wprowadzonym w miejsce walut krajowych w 17 państwach tworzących strefę Euro w Unii Europejskiej. Ale tej waluty używa się także w 11 krajach i terytoriach nie należących do Unii Europejskiej.
Do rozważań na kondycją Euro zaprosiliśmy Bartłomieja Nowaka z Centrum Stosunków Międzynarodowych, a także słuchaczy – pytania od nich przyjmowaliśmy za pośrednictwem e-maili, telefonów oraz profilu audycji na Facebooku. Zdaniem Bartłomieja Nowaka - problemy strefy i waluty Euro dotyczą przede wszystkim wzrostu gospodarczego i niezwykle dużego zadłużenia państw: według przewidywań Międzynarodowego Funduszu Walutowego - 8 państw strefy Euro będzie miało recesję. Euro jako waluta jest obwiniana za ogromną część tych problemów, co zdaniem zaproszonego do udziału w audycji eksperta – nie ma związku z rzeczywistością.