Flagi Unii Europejskiej i Izraela podczas dorocznego „Marszu życia” w Budapeszcie. Wielotysięczny tłum Węgrów manifestował, przeciwko antysemityzmowi, dla upamiętnienia eksterminacji ponad 500 tys. Żydów węgierskich w hitlerowskich obozach koncentracyjnych- piszą francuski „Le Monde” i węgierski „Wolność Ludu”.
Dzienniki krajów Unii Europejskiej - brytyjski „The Telegraph” i francuski „Le Figaro” – zamieszczają artykuły poświęcone obchodom 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. „Polska bada swoją żydowską przeszłość”- pisze dziennikarka „Le Figaro” i pokazuje, jak ewoluowało podejście Polaków do szeroko rozumianej „kwestii żydowskiej”.
Czołowe kraje Unii Europejskiej dyskutują na temat transparencji życia publicznego. Rumuński dziennik „Adevarul” w artykule „Paryż powinien się uczyć etyki politycznej od Europy Wschodniej” - odnosi się do rozgorzałej we Francji debaty na temat składanych przez członków francuskiego rządu deklaracji majątkowych.
Rezygnację ze wspólnej waluty UE postuluje „Alternatywa dla Niemiec”. Sondaż o wysokim poparciu Niemców dla nowego ugrupowania , które jest sceptyczne wobec euro i chce powrotu niemieckiej marki publikuje dziś gospodarczy dziennik „Handelsblatt”. W niemieckim dzienniku „Bild” – przestroga przed konsekwencjami rezygnacji z euro, na łamach „Die Welt” -niemiecki ekonomista Kai Konrad przewiduje, że euro przetrwa jeszcze pięć lat, potem nastąpi powrót do walut narodowych.
Społeczeństwa krajów UE, w dużym stopniu kształtowane przez przekaz medialny, wystawione są na prawdziwą wojnę na obrazy i symbole pomiędzy mediami niemieckimi, a tymi z południa Europy - czytamy w artykule hiszpańskiego dziennika „El Pais”, zatytułowanym „Niemcy nie zasługują na takie traktowanie”.