Bruksela oraz inne stolice państw UE, a także rynki europejskie odetchnęły z ulgą, gdy Włochom udało się wybrać Giorgio Napolitano na prezydenta. Jednak niepokój o kondycję włoskiej polityki i gospodarki pozostaje- czytamy w „El Pais” ,w artykule „Europa z niepokojem obserwuje dryfowanie polityczne Włoch”.
Stały komentator „The Economist”, piszący pod pseudonimem Charlemagne zauważa , że włoski parlament potrzebował aż pięciu głosowań, by wreszcie wyłonić prezydenta kraju. Ostatecznie prezydentem Włoch ponownie ( na drugą kadencję) wybrany został 87-letni Giorgio Napolitano.
Ostra krytyka ze strony szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso pod adresem krajów Unii- inspiracją dla artykułów zamieszczonych w dzisiejszym wydaniu portugalskiego „Jornal I”. Poza tym – w portugalskiej prasie nadal przeważają sprawy związane z kryzysem.
Wolny handel między Unią Europejską i USA, ale czy we wszystkich obszarach ? W połowie roku planowane jest oficjalne rozpoczęcie negocjacji na temat umowy o wolnym handlu między UE i USA. Administracja UE zapewnia jednak – jak podaje dziś „L’Express”, że nic w tej umowie nie może zagrażać różnorodności kulturalnej, jest to zapis w traktatach europejskich.