Bezrobocie i kryzys finansowy to ważne problemy, z którymi boryka się Unia Europejska. Te tematy porusza europejska prasa , m.in. francuski tygodnik „Le Nouvel Observateur” , który podaje, że we Francji ponad 3 mln 200 tys. osób nie ma pracy.
Kraje UE mają przed sobą poważne wyzwania: starzenie się populacji oraz zależność od dostaw energii z zewnątrz. Jeśli nie upora się z tymi problemami, grozi jej marginalizacja – czytamy w hiszpańskim dzienniku ekonomicznym Cinco Dias.
Szwajcaria chce ograniczyć napływ ludności z Unii Europejskiej- pisze monachijski dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. We „Frankfurter Allgemeine Zeitung”czytamy z kolei, że Komisja Europejska zaproponuje niebawem, by kraje zmagające się z kryzysem dostały więcej czasu na konsolidacje swoich budżetów.
Czy Unia Europejska poniesie straty spowodowane wyłączeniem niektórych dziedzin z negocjacji umowy handlowej między UE a USA?
Parlament Europejski wypowiedział się w sprawie wyłączenia sektora dóbr kulturalnych i produkcji audiowizualnej , narzucanie ograniczeń handlowych przez państwa członkowskie znacznie zredukuje szacowane na 120 mld euro zyski UE z umowy- pisze „EUObserver”.
Komentatorzy w całej UE nie przestają dziwić się fenomenowi Silvio Berlusconiego.
„Berlusconi stawia warunki nowemu premierowi” – to tytuł artykułu w „El Pais”. Autor pisze w nim, że były premier Włoch wydaje się być „niezniszczalny”. Także teraz, nowo wybrany premier Enrico Letta, w trakcie tworzenia rządu musi szukać poparcia partii Berlusconiego.