Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 23:16
Specjalny unijny fundusz wspierający młodych.
Audio

Wskaźniki bezrobocia wśród młodych ludzi ciągle rosną w większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Dziś, średnio jeden na czterech Europejczyków w wieku 15-24 lat, nie może znaleźć pracy lub możliwości szkolenia. Pracy w Europie nie ma 26 mln ludzi. Odpowiedź na te dramatyczne statystyki jest jedna – inwestowanie w edukację. Tymczasem kraje członkowskie UE zmniejszają ten budżet. Podczas planowania budżetu na przyszłe lata, zadeklarowano jednak utworzenie specjalnego funduszu w wielkości 6 mld euro, który ma wspierać młodych ludzi na rynku pracy.

 Zespół licealistów z Krakowa i Andrychowa zwyciężył w konkursie CanSat Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Zadanie polegało na zbudowaniu miniaturowego modelu sondy kosmicznej, a potem przy pomocy ESA realizowano wystrzelenie modelu rakietą na wysokość ponad 1000 metrów. Docelowo sonda ma być wysyłana na inną planetę w celu sprawdzenia, czy może tam przetrwać człowiek. Kraje członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej prowadzą konkurs jako inicjatywę edukacyjną dla szkół średnich i uczelni, badania finansuje Unia Europejska.

  Po mediacji UE doszło do porozumienia między Serbią a Kosowem. Belgrad zmienia swoją politykę na proeuropejską. Dzięki temu mogą ruszyć negocjacje akcesyjne Serbii z Unią Europejską. Kosowo czekają natomiast negocjacje nad układem stowarzyszeniowym, uznawany za początek rozmów na temat pełnej akcesji.

27 lat temu doszło do wybuchu reaktora w Czarnobylu. Katastrofa wpłynęła na życie i zdrowie mieszkańców regionu, ale także na trwającą do dziś debatę na temat przyszłości energetyki jądrowej w Europie.  Po katastrofie w japońskiej Fukushimie w 2011 roku, 145 reaktorów z 15 unijnych krajów zostało poddanych tzw. stres-testom. Okazało się, że prawie wszystkie elektrownie wymagają usprawnień na wypadek katastrof. W Europie część reaktorów zostanie zlikwidowanych, głównie w Niemczech, jednak powstanie wiele nowych.

 Farba światłoczuła, która po pomalowaniu potrafi oczyszczać m.in. z pestycydów – tak powstał w Wietnamie czyszczący system nawadniający; projekt przy finansowej pomocy Unii Europejskiej, który realizuje Wydział Chemii AGH.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus