Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 23:12
KE proponuje utworzenie nowego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w UE.
Audio
Europejski Magazyn Plus

1/ W Unii Europejskiej rośnie skala ubóstwa. W 27 krajach członkowskich żyje blisko 120 milionów osób dotkniętych biedą. Czarnym punktem na europejskiej mapie była Bułgaria, tam  ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zagrożonych jest prawie połowa obywateli. Fatalna sytuacja panowała także w Rumunii i na Łotwie, Grecji i na Węgrzech. Z biedą postanowiła walczyć Komisja Europejska, która proponuje utworzenie nowego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

2/ Unijni urzędnicy nie chcą cięć. Protest przeciwko reformie europejskiej administracji skupił w tym tygodniu na ulicach Brukseli kilka tysięcy ludzi. Pracownicy unijnej Rady wyliczyli, że planowane w ramach zmian cięcia wyniosą 10 miliardów euro. Pytanie czy takie oszczędności mogą być kołem ratunkowym dla Unii Europejskiej, tak często krytykowanej za przerośniętą biurokrację?

3/ Komisja Europejska przeznaczyła 150 mln euro na badania nad mózgiem w ramach inauguracji Europejskiego Miesiąca Mózgu. Wyniki 20 projektów dofinansowanych z UE mają m.in. umożliwić opracowanie innowacyjnych terapii w przypadkach uszkodzenia mózgu, zaburzeń psychicznych, bólu, padaczki czy zaburzeń zachowania u dzieci.

4/ Szwedzi coraz bardziej nieufni wobec Unii Europejskiej i wspólnej waluty. Z ostatniego sondażu Instytutu SOM w Göteborgu wynika, że tylko 9 procent z nich chciałoby wejścia ich kraju do strefy euro. Spadła także liczba zwolenników członkostwa Szwecji w Unii - obecnie jest ich  42 procent. 3 lata temu wskaźnik ten wynosił 53 procent. Zaledwie co 10 mieszkaniec Szwecji chciałby utworzenia "Stanów Zjednoczonych Europy". Eksperci oceniają, że coraz bardziej negatywny stosunek Szwedów do Unii Europejskiej to efekt kryzysu gospodarczego.

5/ Europejska Wystawa Kosmiczna w Warszawie prezentuje innowacyjne usługi, które mogły powstać dzięki inwestycjom i technologiom satelitarnym. Wszystkich eksponatów można dotknąć i próbować swoich sił w eksperymentowaniu. Europejski przemysł kosmiczny jest wart obecnie ponad 5,4 mld euro i zatrudnia ponad 31 tys. wysokokwalifikowanych pracowników.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus