Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 23:14
Rośnie niechęć wobec imigrantów w Unii Europejskiej i w całej Europie.
Audio
Europejski Magazyn Plus

1/ "Zdesperowani uchodźcy protestują przeciwko polityce austriackich władz", "Skrajnie nacjonalistyczna partia w Grecji grozi muzułmanom", "Sztokholm - rozruchy w dzielnicy zdominowanej przez imigrantów" – piszą ostatnio gazety. Według Amnesty International rośnie niechęć wobec imigrantów w Unii Europejskiej i w całej Europie. Parlament Europejski zwraca też uwagę na przypadki łamania praw człowieka. W dobie panującego w Europie kryzysu, imigranci są łatwym celem społecznych i politycznych ataków. UE traktuje próby odgórnego ograniczania praw imigrantów negatywnie.

2/ Badania nad grafenem, w których uczestniczą naukowcy z Polski, zostały uznane przez Komisję Europejską za projekt flagowy w ramach europejskiego programu Nowe Technologie i Technologie Przyszłości (FET). Komisja Europejska będzie przez ponad 10 lat wspierać badania nad grafenem.

3/ Neelie Kroes - holenderska ekonomistka, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, planuje wprowadzić "pojedynczy rynek dla operatorów sieci komórkowych do 2015 roku", czyli znieść roaming. Pomysł popiera unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia, który widzi w tym szansę na wyrównanie opłat i zlikwidowanie roamingu na terenie całej Unii Europejskiej. Operatorzy prawdopodobnie zrobią wszystko, żeby aktualny stan utrzymał się jak najdłużej, jednak to nie oni ustanawiają prawo.

4/ Cenom energii w Europie poświęcony był ostatni szczyt Unii Europejskiej. Od 2005 roku ceny energii w krajach Wspólnoty wzrosły o 40%. W USA w tym czasie spadły o 5%. Unia Europejska postawiła sobie zbyt ambitne cele, np. redukcja emisji CO2, promowanie energetyki odnawialnej i dążenie do jak największej efektywności sektora energetycznego, co ma duży wpływ na cenę. UE skłania się do tworzenia przez kraje członkowskie tzw. mixów energetycznych, czyli rozwijania takich źródeł pozyskiwania energii, jakie są dla danego kraju najskuteczniejsze. Inny pomysł Unii to pełne otwarcie unijnego rynku energii.

5/ Polskie roboty inspekcyjne zostały nagrodzone w tym miesiącu na 112 Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Paryżu. W Przemysłowym Instytucie Informatyki i Pomiarów można zobaczyć roboty przemysłowe, usługowe, rehabilitacyjne i antyterrorystyczne. Badania nad nimi są finansowane ze środków UE.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus