Polskie Radio

Magazyn Europejski

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 22:10
Deficyt budżetowy w UE, handel międzynarodowy, cła w UE.
Audio
Magazyn Europejski

Komisja Europejska dała Polsce, Francji, Hiszpanii i Słowenii dwa lata na uporządkowanie finansów publicznych i redukcję nadmiernego deficytu do poziomu 3 procent PKB. Natomiast Holandia, Portugalia i Belgia mają jeden dodatkowy rok. Procedurę nadmiernego deficytu Komisja Europejska zamknęła przeciwko pięciu krajom. Są to Litwa, Łotwa, Węgry, Rumunia i Włochy. Polski premier Donald Tusk przekonuje, że nasz kraj wykorzysta czas podarowany przez Komisję Europejską i zdoła obniżyć deficyt. Przyznał jednocześnie, że jeszcze przed wakacjami może dojść do nowelizacji budżetu. O polskich wysiłkach i zastrzeżeniach Komisji Europejskiej – gość magazynu.

Ireneusz Jabłoński - z Centrum im. Adama Smitha.

Oprócz Polski dodatkowe dwa lata na zmniejszenie deficytu budżetowego ma Hiszpania. Premier Hiszpanii Mariano Rajoya przedstawił w Brukseli plan reform fiskalnych, zmiany w systemie emerytalnym. Rajoy nie chce się kłócić i popiera propozycje Komisji. Mimo planowanych reform aż 42proc. Hiszpanów uważa, ze przyszły rok będzie jeszcze gorszy niż obecny. O szczegółach w rozmowie z mieszkającą w Hiszpanii Julia Ikonowicz.

W audycji ponadto: Od dzisiaj w Unii obowiązują cła na panele słoneczne sprowadzane z Chin. Chińskie władze skrytykowały Komisję Europejską za nałożenie ceł i ogłosiły, że wszczynają dochodzenie w sprawie eksportu win z Unii. Czy zanosi się na wojnę handlową Brukseli z Pekinem? To sprawdzała Agnieszka Jas.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus