UE zaangażuje się w sprawy Iraku – donosi francuski dziennik „Les Echos”. Za natychmiastowym działaniem wypowiedziała się m.in. komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristina Georgieva. Zapowiedziała, że Unia zamierza uruchomić dodatkowe 5 mln euro zwiększając swój budżet przeznaczony na pomoc dla Iraku do 17 mln euro.
Wojna na Ukrainie oraz sankcje gospodarcze Rosji komplikują podział najwyższych stanowisk w instytucjach UE – zauważa dziennik “Lietuvos Żinios” . Z kolei dziennik biznesowy “Versło Żinios” pisze o rozpoczęciu działalności Centrum Obsługi Przedsiębiorcy, którego działalność współfinansuje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego . Portal Internetowy „ZW” informuje, że do skarbca Banku Litewskiego trafiło już prawie 2000 ton litewskich euro monet (jak wiadomo Litwa wprowadza euro od 1 stycznia 2015 r.).
Niepokojąca sytuacji w strefie wspólnej waluty UE– o czym czytamy w „ Financial Times”. Upubliczniono dane dotyczące pogłębiającej się w Portugalii deflacji. Niepokoi również sytuacja w Niemczech, gdzie wskaźnik nastrojów gospodarczych odnotował w tym miesiącu największy spadek od dwóch lat. W całej strefie euro inflacja utrzymuje się obecnie na niskim poziomie 0,4%, a więc ponad czterokrotnie mniejszym od wartości zalecanej przez EBC.
UE i Ukraina rozważają zmianę umów dotyczących tranzytu rosyjskiego. Rozważany jest scenariusz, zgodnie z którym Europejczycy mieliby w przyszłości kupować gaz od Rosjan bezpośrednio na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Komisarz ds. energii, Gunther Oettinger uważa, że aby to rozwiązanie weszło w życie- należy „renegocjować umowy tranzytowe”, jakie zawarły wcześniej państwa UE- o czym pisze hiszpańska gazeta „La Expansion”.