Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zaprasza od oglądania niecodziennej wystawy plenerowej zatytułowanej "Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989". Ekspozycja przygotowana przez historyków Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność ukazuje skomplikowany proces wyzwalania się części Europy spod komunistycznej dyktatury. Wydarzenie jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej "Freedom Express", realizowanej przez ESPS we współpracy z ministerstwami odpowiedzialnymi za kulturę w Polsce, Niemczech na Węgrzech i na Słowacji. Wystawa prezentowana do tej pory w Berlinie i w Brukseli pokazuje różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. O wystawie opowiada Rafał Rogulski szef sekretariatu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
W ramach programu "Uczenie się przez całe życie" finansowanego przez Komisję Europejską realizowany jest projekt „Spojrzenie Ulissesa”. To filmowy cykl poświęcony migracji w Europie. Projekt wkroczył właśnie w drugą połowę - w zeszłą niedzielę pokazano 8 z 14 filmów, „Import/Export „w reżyserii Urlicha Seidla. Filmy prezentowane są jednocześnie w 5 europejskich miastach.
Jeszcze Do 2015 roku włącznie dotacje z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej otrzymywać będzie organizacja ECHO. To zrzeszenie europejskich sal koncertowych, których dyrektorzy chcą się wzajemnie wspierać w szybko zmieniających się realiach życia kulturalnego naszego kontynentu. O początkach i rozwijaniu się organizacji na przestrzeni 20 -stu lat opowiada prezes sieci ECHO, Christoph Lieben-Seutter.
A o tym jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej nasi korespondenci z Berlina i Brukseli.