1/ Ataki hakerskie, a także cyberinwigilacja zdarzają się w Europie coraz częściej. Unia Europejska chce przeciwdziałać tym zagrożeniom i pracuje nad taką nowelizacją europejskich przepisów, by jak najlepiej chroniły one obywateli przed cyberprzestępczością. W UE trwają prace nad utworzeniem wielkiej wspólnej strategii cyberbezpieczeństwa. Fel. Michała Strzałkowskiego. „Euranet Plus News Agency”.
2/ Komisja Europejska będzie mogła rozpocząć procedurę naruszenia unijnego prawa, jeśli kraje członkowskie nie będą stosować się do przepisów o wymianie informacji o decyzjach podatkowych. Jak mówił unijny komisarz odpowiedzialny za podatki Pierre Moscovici, Bruksela przedstawiła propozycję regulacji, zgodnie z którymi każdy kraj członkowski co trzy miesiące będzie musiał przekazywać pozostałym państwom informacje na temat decyzji skarbowych, podjętych w tym czasie. Ma to się przyczynić do zwiększenia przejrzystości podatkowej i zapobiec unikaniu płacenia podatków przez firmy w Europie. Fel. Agaty Kasprolewicz. „Euranet Plus News Agency”.
3/ Komisja Europejska będzie sprzyjać elektryfikacji transportu, w szczególności popierane będą samochody elektryczne. Mają być one przyszłością Europy i zwiększyć jej niezależność energetyczną. Transport ma odgrywać znaczącą rolę w nowej unii energetycznej. Fel. Adriana Bąka. „Euranet Plus News Agency”.
4/ Innowacyjne w skali świata oprogramowanie wspierające prowadzenie i monitorowanie badań klinicznych to produkt nowopowstałej firmy start-up Monitor CR. Prowadzenie i monitorowanie badań klinicznych to od 20 do 40 procent gigantycznych kosztów wprowadzania leku na rynek. Oprogramowanie zmniejszy je znacząco. Fundusze na rozwój firma pozyskała z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Autor: Dorota Truszczak.
5/ Od 16 do 22 marca obchodzony był Światowy Tydzień Mózgu. Ważne i ciekawe badania nad mózgiem realizowane są przez polskich uczonych z ramach programów europejskich. Jednym z beneficjentów VII Programu Ramowego Komisji Europejskiej jest profesor Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, który bada nowe mechanizmy transportu białek w komórkach nerwowych. Uczony ma nadzieję, że badania te pozwolą na lepsze poznanie przyczyn takich chorób jak np. autyzm, schizofrenia, epilepsja czy stwardnienie guzowate. Autor: Krzysztof Michalski.