Polskie Radio

19. Piknik Naukowy już za nami!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 14:57
Piknikowicze m.in. sprawdzili, czy można słuchać łokciem, obejrzeli świecące glony, stworzyli niewidzialny list oraz zobaczyli świat oczami pszczół.
19. Piknik Naukowy już za nami
Foto: pikniknaukowy.pl

19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik dobiegł końca. 9 maja od godz. 11.00 do 20.00 tłumy dorosłych, młodzieży i dzieci przeprowadzały fascynujące eksperymenty i doświadczenia oraz oglądały inspirujące pokazy z niemal wszystkich dziedzin nauki. W ciągu całego dnia przedstawiciel organizatorów zrobił 32 214 kroków (licząc średnio 70 cm na krok, będzie to ok. 22,5 km), a szybkostrzelna kamera umieszczona w jednym ze stanowisk zarejestrowała ponad 150 tys. zdjęć eksperymentów.

Wielbiciele nauki zgłębiali tajniki światła – bo to właśnie ono było tematem przewodnim tegorocznego Pikniku. Piknikowicze m.in. sprawdzili, czy można słuchać łokciem, obejrzeli świecące glony, stworzyli niewidzialny list oraz zobaczyli świat oczami pszczół. Samodzielnie pokonali laserowy labirynt, budowali własne spektroskopy i kalejdoskopy, wzięli udział w matematycznym aerobiku, a także grze superbohaterów. Zobaczyli na własne oczy Nagrodę Nobla, należącą do Alberta Einsteina i przeczytali listy tego naukowca kierowane m. in. do Marii Skłodowskiej-Curie. Zajrzeli do wnętrza kontrabasu, ułożyli świetlne puzzle, poznali działanie robo-twistera, a nawet skonstruowali rakietę na wodę. Impreza zakończyła się widowiskowym pokazem quadcopterów nad płytą Stadionu Narodowego. Piknik ponownie udowodnił, że nauka zaprezentowana w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób to pasjonująca zabawa dla każdego – niezależnie od płci, wieku czy wykształcenia.

A za rok jubileuszowy – 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy już dziś!


Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, organizowaną wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez spektakularne eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych. Piknik Naukowy jest wydarzeniem unikatowym na skalę globalną, przyciąga wielu zagranicznych gości i stanowi wzór do naśladowania – swoje Pikniki organizują Ukraina, Gruzja, Chorwacja, Rosja i Litwa. Od 2013 r. Piknik Naukowy odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Zobacz więcej na temat: Piknik Naukowy