Słuchowisko „Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, wyprodukowane dla Programu 2 Polskiego Radia, znalazło się w finale jednego z najważniejszych konkursów radiowych – Prix Europa 2015. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku w Berlinie.
W słuchowisku „Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć” Małgorzata Sikorska-Miszczuk wyobraziła sobie, co się dzieje, kiedy do radiowego studia zostaje zaproszony przez dziennikarza (Janusz Chabior) prezydent Warszawy (w tej roli Adam Woronowicz). Słuchacze dzielą się z nim swoimi opowieściami o życiu w stolicy, a wszystko odbywa się pod hasłem „poszukajmy energetycznych historii Warszawy”. Kolejno pojawiają się: wielbiciel Kijowa (Sławomir Grzymkowski), wielbicielka słoików (Wiktoria Gorodeckaja), wielbicielka myjni (Anna Kłos-Kleszczewska), wielbicielka kapeluszy (Małgorzata Rożniatowska) i wielbicielka mrozu (Agnieszka Wosińska).
– To opowieść o Warszawie w Europie, a właściwie o naszym rozczarowaniu tym, co nazywamy Europą – mówił w Dwójce Artur Tyszkiewicz, reżyser słuchowiska. – Wszystkie zmiany polityczne, dzięki którym jesteśmy częścią Europy i NATO, nie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, bowiem kraina szczęśliwości, o której marzyliśmy, nie istnieje. Mimo zmienności systemów politycznych człowiek pozostaje taki sam – dodał.
– Festiwal Prix Europa to w tej chwili największy w Europie festiwal gromadzący produkcje radiowe, telewizyjne, ale również co warto podkreślić produkcje nowych mediów. Festiwal rozrasta się nieustannie, co roku bierze w nim udział ok. 700 tytułów rożnych dzieł z Europy, nie tylko z organizacji radia czy telewizji publicznych. Do wzięcia udziału w tym festiwalu może kandydować każdy producent radiowy i telewizyjny – mówił w Programie 2 Krzysztof Sielicki, Kierownik Literacki Teatru Polskiego Radia.
Słuchowisko „Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć” zajęło – wspólnie z „Podróżą na księżyc” Moniki Milewskiej – drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Opowieść o rozczarowaniu Europą została stworzona przy udziale Artura Tyszkiewicza (reżyseria), Tomasza Perkowskiego (realizacja akustyczna), Tomasza Obertyna (opracowanie muzyczne) oraz aktorów: Adama Woronowicza, Janusza Chabiora, Sławomira Grzymkowskiego, Wiktorii Gorodeckiej, Anny Kłos-Kleszczewskiej, Małgorzaty Rożniatowskiej i Agnieszki Wosińskiej.
Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.