Polskie Radio jest pierwszą rozgłośnią radiową w Polsce, która przeznaczy czas antenowy na codzienny program o ekologii i zmianach klimatu.
Tematy bliskie naturze
Wśród tematów pojawią się: elektryczne pojazdy, las od środka, plastik w oceanach, miejska betonoza, trujące ubrania, pasywne domy, słynny ślad węglowy czy bioróżnorodność.
- "Zmiana klimatu" pokazuje zmianę podejścia Polskiego Radia do tematów i problemów, które dotąd na antenach były ignorowane. Jesteśmy pierwszą stacją radiową, która przeznacza czas antenowy na codzienny program poświęcony ekologii, transformacji energetycznej i wielu innym palącym sprawom. Chcemy przekonać naszych słuchaczy, ale też opinię publiczną, że to newralgiczne kwestie, które mają wpływ na życie każdego człowieka i przyszłość planety. Jesteśmy w takim momencie, że nie możemy sobie pozwolić na ignorowanie zmian klimatu i wiedzy o nich. Misją Polskiego Radia jest edukacja oraz przekazywanie wiarygodnych, sprawdzonych informacji. I to będzie najważniejszy cel programu "Zmiana klimatu" - mówi Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia.
Gośćmi audycji będą naukowcy, aktywiści, edukatorki i edukatorzy.
- Będziemy tłumaczyć trudne procesy zmian klimatu, globalnego ocieplenia i wpływu człowieka na środowisko. Będziemy rozmawiać o tym, jak temu przeciwdziałać. Wyjaśnimy, czym jest metoda małych kroków czy "zielone kłamstwo". Doradzimy, jak wprowadzać zasadę zero waste w szkole, w domu i w pracy. Będziemy namawiać do samodzielności, oszczędzania, wymieniania, pożyczania, czyli bycia eko lokalnie i globalnie - zapowiadają prowadzące audycję Katarzyna Dydo i Marta Hoppe.
Rozpoczynamy od ochrony klimatu
Tematem pierwszego wydania "Zmiany klimatu" 22 stycznia będą najważniejsze tematy związane z ochroną klimatu. Słuchacze dowiedzą się, co składa się na klimat i dlaczego klimat się zmienia oraz w jakim punkcie względem innych krajów europejskich znajduje się Polska. Gościem Katarzyny Dydo będzie Katarzyna Udrycka - edukatorka klimatyczna, niezależna konsultantka w obszarze zrównoważonego rozwoju, adaptacji do zmian klimatu i bioróżnorodności.
***
Audycję poprowadzą Katarzyna Dydo i Marta Hoppe, które każdego dnia (naprzemiennie) będą dyskutować o relacji Człowiek - Ziemia.
Premiera już 22 stycznia (poniedziałek) o 19.00.
info.pras/zch