Max Horkheimer, niemiecki filozof, socjolog, współtwórca szkoły frankfurckiej. Szczegóły: patrz - Kalendarz rocznic - 7 lipca 2013, w rubryce Zmarli Zobacz więcej na temat:
Patent na kinematograf przyznano francuskim wynalazcom - braciom Augustowi i Louisowi Lumière Zobacz więcej na temat:
Stanisław Jaworski, aktor teatralny i filmowy, debiut - 1913 sceniczny w Teatrze Nowym we Lwowie, 1937 w filmie, 1945-55 w krakowskim Teatrze im. Słowackiego, od 1955 na scenach warszawskich, znany z roli Klemensa Kolasińskiego w radiowej powieści Matysia Zobacz więcej na temat:
Rozegranie w amerykańskim Holyoke (Massachusetts) pierwszego w historii meczu siatkówki według reguł pomysłodawcy tej gry - nauczyciela szkoły YMCA Williama Morgana Zobacz więcej na temat:
John Ford, właśc. Sean Aloysius O’Fearna, amerykański reżyser filmowy pochodzenia irlandzkiego. Szczegóły: patrz - Kalendarz rocznic - 31 sierpnia 2013, w rubryce Zmarli Zobacz więcej na temat:
Borys Pasternak, rosyjski pisarz, poeta i tłumacz pochodzenia żydowskiego, autor zbiorów wierszy (pierwszy w 1913), powieści, poematów i szkiców autobiograficznych, 1958 laureat Literackiej Nagrody Nobla za powieść Doktor Żywago, uznanej w ZSRR za utwór a Zobacz więcej na temat:
Zygmunt Wiehler, kompozytor, dyrygent i pianista, przed wojną współpraca m.in. z kabaretami Qui Pro Quo i Morskie Oko oraz z Baletem Parnella, twórca muzyki filmowej (1936 Ada to nie wypada, 1953 Sprawa do załatwienia), autor ponad 1000 piosenek (zm. 1977 Zobacz więcej na temat:
Alojzy Śliwa, ps. Kuba spod Gietrzwałdu, pochodzący z Warmii pisarz i publicysta, z zawodu krawiec, 1909 berliński korespondent Gazety Olsztyńskiej, 1919 zaangażowany w plebiscyt na Warmii i Mazurach, od 1920 w Poznaniu, 1940 wysiedlony do Małopolski, po Zobacz więcej na temat:
Benjamin Hotchkiss, amerykański konstruktor i producent uzbrojenia, 1855 autor patentu na nabój artyleryjski, producent amunicji karabinowej własnego pomysłu, 1870 założyciel we Francji firmy zbrojeniowej B. B. Hotchkiss Company, 1873 konstruktor armatki Zobacz więcej na temat:
Alban Berg, austriacki kompozytor, prekursor muzyki atonalnej, uważany za jednego z trzech - obok Arnolda Schönberga i Antona Weberna - najbardziej znanych twórców drugiej szkoły wiedeńskiej, propagującej dodekafonię, autor m.in. oper Wozzeck i Lulu, konc Zobacz więcej na temat:
Sinclair Lewis, amerykański pisarz, autor powieści (1920 Ulica główna), opowiadań i dramatów, 1930 laureat Literackiej Nagrody Nobla, jako jedyny pisarz w historii odmówił przyjęcia Nagrody Pulitzera (zm. 1951) Zobacz więcej na temat:
Stefan Baley, psycholog, lekarz i pedagog, doktor Uniwersytetu Lwowskiego, od 1928 w Warszawie - profesor UW i AWF, specjalista z zakresu psychologii rozwojowej, wychowawczej i praktycznej, inicjator utworzenia w Polsce stanowiska psychologa szkolnego (zm Zobacz więcej na temat:
Rozpoczęcie Procesu krakowskiego przeciwko Ludwikowi Waryńskiemu i 34 działaczom socjalistycznym za zbrodnię zaburzania spokojności publicznej (zakończony 16 kwietnia 1880 uniewinnieniem) Zobacz więcej na temat:
Powstanie w Filadelfii - z inicjatywy działacza niepodległościowego Agatona Gillera - działającego do dziś Związku Narodowego Polskiego, największej organizacji polonijnej w USA Zobacz więcej na temat:
Ġorġ (Jerzy) Preca, maltański ksiądz, tercjarz karmelitański, 1907 założyciel Towarzystwa Nauki Chrześcijańskiej, 1957 autor nowych tajemnic różańcowych (Tajemnica światła), 2007 pierwszy Maltańczyk - święty Kościoła katolickiego (zm. 1962) Zobacz więcej na temat:
Gustaw Manitius, duchowny luterański, organizator polskiego życia ewangelickiego w Wielkopolsce i na Pomorzu, 1924-40 pastor parafii w Poznaniu, 1937 senior diecezji wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, 1939 aresztowany, 1940 zamordowany prz Zobacz więcej na temat:
Michał Sokolnicki, historyk, dyplomata i polityk, członek PPS, współpracownik Józefa Piłsudskiego, 1919 delegat RP na konferencję pokojową w Paryżu, potem na placówkach w Londynie i Helsinkach, 1923-31 wykładowca warszawskiej SNP, ambasador RP - 1931 w Da Zobacz więcej na temat:
William Bennett, angielski kompozytor, dyrygent i pianista, 1866 dyrektor Royal Academy of Music, autor koncertów fortepianowych, pieśni oraz utworów kameralnych i orkiestrowych (ur. 1816) Zobacz więcej na temat: