D To jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów archeologicznych w Europie. Na jego terenie znajdują się bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze, w tym pozostałości osady obronnej z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Misją Muzeum jest szeroko pojęta edukacja i popularyzacja archeologii oraz dyscyplin pokrewnych. Zobacz więcej na temat:
D Instytut Paleobiologii PAN został powołany do prowadzenia dogłębnych badań kopalnego zapisu historii życia na Ziemi. Właściwe zrozumienie natury tego zapisu wymaga odniesienia do zjawisk przebiegających w dzisiejszej przyrodzie, przede wszystkim poprzez rozpoznanie i zbadanie analogicznych struktur i procesów. Zobacz więcej na temat:
D Inspiracją Muzeum jest dziedzictwo Śląska - jego intelektualny i artystyczny dorobek oraz bogata tradycja wielokulturowości. W zbiorach znajdują się obiekty z kolekcji: sztuki, archeologii, plastyki nieprofesjonalnej, scenografii, etnografii oraz fotografii. Instytucja mieści się na terenie byłej kopalnia węgla, a ekspozycja ulokowana jest na głębokości 14 metrów pod powierzchnią. Zobacz więcej na temat:
D Miasto Rybnik - Wydział Edukacji, Edukatorium Juliusz i Zabytkowa Kopalnia Ignacy, w której funkcjonuje również SOWA Rybnik. Zobacz więcej na temat:
D Członkowie Polskiego Towarzystwa Meteorytowego opowiedzą o materii pozaziemskiej - meteorytach. Zobacz więcej na temat:
D Pełni pasji do popularyzacji nauki geolodzy organizują wyprawy edukacyjne, warsztaty oraz zielone szkoły w najciekawszych przyrodniczo miejscach w Polsce (i nie tylko). Łączą naukę, zabawę i przygodę. GeoLearning to inne spojrzenie na świat przyrody, ten z dzisiaj i ten “z wczoraj”. Zobacz więcej na temat:
D Zbiory Muzeum liczą ponad 190 tys. okazów. Są to kolekcje minerałów i skał, meteorytów, kopalnej flory i fauny, a także cenne archiwalia z zakresu historii nauk o Ziemi. Szczególną pozycję zajmują bogate kolekcje bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych, zaliczane do największych tego typu zbiorów muzealnych na świecie. Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność badawczą, popularyzatorską i wystawienniczą. Zobacz więcej na temat:
D Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej jest najstarszym i jednym z najbardziej prestiżowych wydziałów zajmujących się miernictwem w Polsce. Prace naukowe uczelni dotyczą wszelkich techniki pomiarów (geodezyjnych, astronomicznych, także z wykorzystaniem dronów i skaningu laserowego). Naukowcy i studenci angażują się w innowacyjne projekty badawcze współpracując z wiodącymi firmami oraz instytucjami (m.in. NASA). Zobacz więcej na temat:
D Muzeum przechowuje w swoich zbiorach i eksponuje materiały naukowe dotyczące budowy geologicznej Ziemi. Są wśród nich bogate kolekcje skał, liczne okazy minerałów i skamieniałości, szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej, rekonstrukcja dinozaura Dilophosaurus wetherilli i tropy dinozaurów zamieszkujących kiedyś nasze ziemie. Zobacz więcej na temat:
E To jeden z największych instytutów technicznych Polskiej Akademii Nauk. Inicjuje, zacieśniai umacnia efektywną współpracę pomiędzy najambitniejszymi przedstawicielami różnych gałęzi gospodarki oraz wybitnymi naukowcami z obszarów nauk technicznych. Zobacz więcej na temat:
E NCBJ jest jednym z największych instytutów badawczych w Polsce. Prowadzi badania m.in. w zakresie fizyki jądrowej i atomowej, fizyki cząstek elementarnych, astrofizyki. Na terenie Centrum znajdują się laboratoria zajmujące się badaniami materiałowymi, produkcją akceleratorów, detektorów promieniowania, a także produkcją radiofarmaceutyków. Zobacz więcej na temat:
E Astronika swoją działalność prowadzi od ponad 10 lat i jest jedną z wiodących firm prywatnych, które rozwijają polski sektor kosmiczny. Jej działalność koncentruje się na dostarczaniu zaawansowanych, mechanicznych rozwiązań. Firma jest zaangażowana w misjach na Księżycu, Marsie, Didymosie, w systemie Jowisza i na orbicie Ziemi. Współpracuje z NASA, Europejską Agencją Kosmiczną, Polską Agencją Kosmiczną, a także wieloma innymi międzynarodowymi podmiotami. Zobacz więcej na temat:
E To jeden z największych instytutów Polskiej Akademii Nauk, prowadzący badania podstawowe z zakresu m.in. fizyki, fizyki jądrowej, astrofizyki cząstek elementarnych, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technologii i informatyki. Częścią Instytutu jest nowoczesne Centrum Cyklotronowe Bronowice – unikalny w skali europejskiej nowoczesny ośrodek, łączący badania podstawowe z zastosowaniami. Zobacz więcej na temat:
E Instytut jest liderem i krajowym koordynatorem prac badawczych w zakresie fizyki plazmy i rozwoju technologii fuzji jądrowej. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe. W ramach Instytutu fukcjonuje także Krajowy Punkt Kontaktowy Euratom-Fusion, wspierający i propagujący badania fuzyjne w Polsce Zobacz więcej na temat:
E Centrum Technologii Kosmicznych AGH powstało w efekcie uzyskania przez uczelnię prestiżowego tytułu Uniwersytetu Europejskiego, przyznawanego przez Komisję Europejską. Centrum edukuje oraz prowadzi badania w zakresie szeroko rozumianej tematyki kosmicznej. Zobacz więcej na temat:
E Centrum zrzesza pięć instytutów Polskiej Akademii Nauk: Instytut Geofizyki PAN, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Oceanologii PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Zobacz więcej na temat:
E Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wspiera polski przemysł kosmiczny. Współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. POLSA prowadzi również działania związane z informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym. Zobacz więcej na temat: